تاریخ پست:1395/8/23 7:15
در «امرداد» ٣٥٢ چاپ شده است

زنان درفش‌دار شاهنامه در دوبی

خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

امرداد٣٥٢«انجمن شاهنامه‌خوانی بانوان دوبی» به گونه‌ی پیوسته نشست‌هایی را برای شناخت شاهنامه برگزار می‌کند. شاهنامه‌خوانی، نقالی، «ایستخند(:استندآپ) شاهنامه» از برنامه‌های این انجمن فرهنگی است. مدیر انجمن شاهنامه‌خوانی بانوان دوبی «نادره پهلوان» چکامه‌سرا و دانش‌آموخته‌ی روانشناسی است. ایده‌ی چنین انجمنی نخستین‌بار در تورنتو، در نشستی با دانشجویان دانشگاه یورک و در میان تحلیل روان‌شناختی شخصیت زنان شاهنامه به فکر نادره پهلوان می‌رسد. او سپس این ایده را در شهر دوبی پی‌گرفته و نشست‌های شاهنامه‌خوانی را برپا می‌کند. نادره پهلوان چرایی روی‌آوردن زنان به شاهنامه و شاهنامه‌خوانی را در سال‌های کنونی، بودن زنانی نیرومند در شاهنامه می‌داند. او هم‌چنین مهم‌ترین آرمان خود از این کار را راه‌یابی شاهنامه به جهان زنانه می‌داند. تجربه‌ی پیروزمندانه‌ی چنین نهادی در دوبی می‌تواند سرمشق ایرانیان و پارسی‌زبانان در دیگر سرزمین‌ها باشد.
گفت‌وگو با اين شاهنامه‌پژوه و كارهايي كه بانوان ايران‌دوست در اين انجمن انجام مي‌دهند موضوع نوشتاري است كه در رويه‌ي شاهنامه‌ي «امرداد» ٣٥٢ ، به آن پرداخته شده است.
«امرداد» شماره‌ي ٣٥٢ از ٢٢ آبان‌ماه در روزنامه فروشي‌ها و نمايندگي‌هاي امرداد در دسترس خوانندگان است. براي اينكه امرداد را پيش از چاپ بخوانيد، مي‌توانيد مشترك الكترونيكي امرداد شويد.


تاریخ پست:1395/8/23 7:15 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1749

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics