تاریخ پست:1395/8/25 11:28
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

امرداد ٣٥٢«رامهرمز»، نام يكي از شهرهاي تاريخي خوزستان است. اين‌كه چرا به اين نام خوانده مي‌شود عنوان گزارشي است با نام «تاريخچه‌ي نام و فرهنگ رامهرمز» كه در رويه‌ي تاريخ «امرداد» ٣٥٢، چاپ شده است.

در این نوشتار کوشش شده تا تاریخچه‌ی نام شهرستان رامهرمز، بر پایه‌ی نوشته‌های تاریخ‌نگاران اسلامی و هم‌چنین، با توجه به یافته‌های باستانی پیش از اسلام واکاوی شود تا هر گونه گنگی درباره‌ی نام این شهر تاریخی از میان برود.

خوزستان در جنوبی‌ترین استان کشور جای گرفته است، نام خوزستان گویا به معنی سرزمین خوزی‌ها یا هوزی‌ها است و شهر اهواز(یا همان «هرمَزد اردشیر» پیشین)، مرکز کنونی آن برشمرده می‌شود.دشت رامهرمز نیز در جنوب خاوری(:شرقی) خوزستان و نزدیک به 95 کیلومتر دورتر از اهواز است. جایگاهاین دشت نشان می‌دهد که دگرگونی‌های آن در گرو پیوندهای فرهنگی و اقتصادی دشت شوشان با کانون‌های جمعیتی زاگرس، به ویژه گستره‌ی انشان در فارس، بوده است. رامهرمز میانجی فرهنگی میان کوهستان و دشت‌های پست خوزستان نیز دانسته شده است. از گذشته‌های دور تا سال‌های کنونی... . 
«امرداد» شماره‌ي ٣٥٢ از ٢٢ آبان‌ماه در روزنامه فروشي‌ها و نمايندگي‌هاي امرداد در دسترس خوانندگان است. براي اينكه امرداد را پيش از چاپ بخوانيد، مي‌توانيد مشترك الكترونيكي  امرداد شويد.


تاریخ پست:1395/8/25 11:28 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1613

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics