تاریخ پست:1395/10/19 18:24
در «امرداد» 356 چاپ شده است

آیا ایرانیان گیاه‌خوار بوده‌اند؟

خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

امرداد٣٥٦در درازاي تاريخ، سفرنامه‌نويسان گوناگون به ايران سفر کرده‌اند و هرکدام از ديدگاه‌هاي گوناگون و متناسب با دوره‌هاي تاريخي و فرهنگي به سفرنامه‌نويسي پرداختند. در اين ميان سفرنامه‌نويسان برجسته‌اي به ايران سفر کردند که کمتر کسي است که با نام آن‌ها آشنا نباشد.
يك ايران شناس هلندي در سفرهاي بسياري كه به ايران داشته از جايگاه نان در ايران سخن گفته است. وي ‌مي‌گويد:«رژيم خوراکي ايراني‌ها تا همين سال‌هاي واپسين، دستخوش دگرگوني‌هاي اندک بود. مردم ايراني بيشتر تمايل به خوردن نان مسطح دارند که همراه با ماست، ادويه و سبزيجات خورده مي‌شده است و گوشت در رده‌ي خوراک‌هاي لوکس ايراني‌ها جاي دارد که البته در شريعت اسلام خوردن بسياري از گوشت‌ها ممنوع شده....»

باورهاي اين ايران‌شناس هلندي درباره‌ي خورد و خوراك ايرانيان در نوشتاري با عنوان «آيا ايرانيان گياه‌خوار بوده‌اند؟» در رويه‌ي مردم «امرداد» ٣٥٦ آمده است.

 


تاریخ پست:1395/10/19 18:24 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2231

دیدگاه هموندان

نام : شهریار هیربد:رستم شاپورمهر زمان : ۶ آبان ۱۳۹۶ _ ۱۴:۱۲:۳۳

بادرود مطلب جالب ( گیاهخواری) امردادرا خواندم ولذت بردم . دوستان گرامی تاکنون نشنیدم یک گیاهخوار سرطان گرفته باشد . من حدود 40 سال است گیاهخوارم و ازین کردارخودم راضی هستم . به دوستانی که دیابت داشتند سفارش کردم گیاهخواری کنند ، اما نه اینکه خود را فریب دهند وبگویند من ماهی میخورم اما هیچ نوع دیگری گوشت نمی خورم . اگرچه پزشکان قبول ندارند و میگویند ویتامین b12 کم می آورید ودچار کم خونی میشوید . اکنون ثابت شده این ویتامین آنگونه که پزشکان تفسیر میکنند نیست . زرتشت پیامبر ایرانیان که خود پزشک نیز بوده ( تاریخ طب در ایران قبل از اسلا م جلد اول تالیف دکترمحمود نجم آبادی ) گیاهخواری میکرده وسفارش نموده : مکشید حیوانات بی آزار را . صادق هدایت زرتشت ، مولوی ، ادیسون ، افلاتون ، ارستو و ... را گیاهخوار میداند . تا چه قبول افتد.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics