تاریخ پست:1395/12/4 21:57
خبرنگار امرداد: مهبد فرامرزی

جشن باستانی سپندارمزگان (اسفندگان) شنبه ۳۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ خورشیدی در مرکز فرهنگی زرتشتیان پاریس در فرانسه برگزار شد.

موبد کورش نیکنام در این جشن برای باشندگان درباره‌ی واژه‌ی «سپنته‌آرمییتی» گفت: این واژه در فرهنگ باستانی ایران به چَم(:معنی) آرمان پاک و مقدس بوده است. این واژه درگویش پارسی به سپندارمز تبدیل شده است و زنان و مادران ایرانی به ویژگی برجسته‌ی آن آراسته بوده‌اند.

این پژوهشگر فرهنگ ایران باستان به ویژگی‌های زایندگی، بالندگی، فروتنی و شکیبایی اشاره کرد که از ویژگی‌های سپندارمذ بوده و در زمین نیز همسان زنان وجود داشته است. بنابراین این جشن برای پاس‌داشت زنان، مادران و زمین برگزار می‌شده است.

نیکنام درسخنان خود یادآوری کرد: نیاکان ما ازسوگواری واندوه بیزار بوده‌اند و به همین روی، به دنبال رویدادهای نیک در روزگارخود بوده‌اند تا جشنی را برپا دارند. حماسه‌های آرش کمانگیر درجشن تیرگان، داستان هوشنگ درباره‌ی آتش جشن سده، جمشید در بنیان‌گذاری نوروز و پیروزی فریدون بر آژی‌دهاک (ضحاک) در جشن مهرگان، نمونه‌های این رویدادها بوده است.

برنامه‌ی جشن اسفندگان در پاریس با موسیقی سنتی ایرانی و هماهنگی با ساز هندی همراه بود و در بخش دیگری از برنامه‌ی جشن سپندارمزگان، باشندگان با دف‌نوازی و دست‌افشانیِ ایرانی به شادی پرداختند.

جشن سپندارمزگان پاریس با پذیرایی شام ایرانی، دست افشانی و پای‌کوبی گروهی به پایان رسید. 

1362


تاریخ پست:1395/12/4 21:57 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :3399

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics