تاریخ پست:1396/2/8 19:20
خبرنگار امرداد: آریا جوانمردی

بنابر گفته‌ی اردشیر خورشیدیان فرنشین انجمن موبدان ایران آیین واج‌یشت گهنبار چهره‌ی میدیوزرم (میانه‌ی بهار) یکشنبه دهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ در یزد برگزار نمی‌شود.

به گفته‌ی فرنشین انجمن موبدان ایران به جای آن، آیین واج‌یشت گهنبار میدیوشهم (میانه‌ی تابستان بزرگ) در آتشکده‌ی یزد هشتم تیرماه برگزار خواهد شد. او شوند برگزار نشدن واج‌یشت را برخی مشکلات مانند نبود امکانات و عدم هماهنگی میان موبدان دانست.


تاریخ پست:1396/2/8 19:20 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2570

دیدگاه هموندان

نام : ماوندادی زمان : ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ _ ۲۲:۲۸:۱۳

درود. سپاس گذارم از تمامی موبدان و موبدیاران گرامی. بنظر من تمامی مشکلات یا ناهماهنگی آیینی وسنتی سر منشآ ان عدم هماهنگی میان موبدان میباشد

نام : همکیش زمان : ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ _ ۲۲:۳۱:۲۰

با درود به انجمن محترم موبدان. از هر نوع برگزاری مراسم در زمان انتخابات برداشت سیاسی می شد که به نفع جامعه نبود.

نام : مهران سپهری زمان : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ _ ۰۵:۲۲:۰۸

مهمترین کار یک مدیر تصمیم و انتخاب مابین گزینه های ممکن است که لزوما همیشه جواب مثبت در همه موارد نیست. اگر امکانات و اهداف بهینه نباشد، انتخاب گزینه نه که شهامت میخواهد بهترین است.

نام : کورش نیکنام زمان : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ _ ۱۲:۲۷:۲۰

درود برهمه موبدان ، نخست اینکه چهره گاهنبار پیش رو میدیوزرم نام دارد که نخستین چهره گاهنبار درسال است. دیگر اینکه برپایی آیین واژیشت به روزگاری برمی گردد که موبدان هوشت هر روستا وبرزن درسپیده دم نخستین روز ازهر چهره گاهنبار گردهم آمده تا خبرها و مناسبت های هازمانی و آیینی را از کانون آتش ورهرام بشوند و پیام رسانی برای مرتوگان (:مردم) روستای هوشت خویش گردند.هرچند اکنون رسانه ها آگاهی رسانی فوری به همگان را دارند ونیازی به اینگونه خبررسانی ندارند ولی واژیشت کنونی را بایستی در جایگاه یادگاری از تراداد(:سنت) نیاکان نگهداری کرد. سی سال پیش که در یزد بودیم آیین واژیشت را بایاری دیگر موبدان وسرپرستی زنده یاد موبد مهربان فروهر درآتشکده یزد برگزار کردیم که هشت تن موبد هریک خویشکاری جداگانه داشتیم. درآدریان تهران از سالی که دبیردینی دبیرستان فیروزبهرام بودم این آیین را بایاری دانش آموزان این آموزشگاه رونق بخشیده وهرسال پربار تر برگزار شد انجمن زرتشتیان تهران ؛لرک؛ ومیوه آن را پیشکش می کرد وموبدان برگزار می کردیم تا اینکه دهشمندانی نیز با فراهم کردن ناشتایی از باشندگان پذیرایی می کردند ویکی از برنامه های آیینی نیکو به باشندگی همکیشان در سپیده بامدادی در آدریان شده بود. این آیین به هماهنگی موبدان بستگی ندارد که انگیزه ای برای برپانشدن آن باشد. به خواسته و هماهنگی یک تن موبد نیز می توان آیین گاهنبار راپاسداری کرد تا یادگارهای فرهنگی ارزشمند نیاکان همچنان برای نسل های آینده نیز پایدار بماند. شایسته است تا فرنشین انجمن یا هریک از موبدان فرهیخته این نیاز را درک کرده وهمچنان از ترادادها پاسداری کنند.

نام : مهران سپهری زمان : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ _ ۱۳:۳۳:۴۹

در عصر حاضر مد شده که هر گروه گهنبار برگزار میکند: خانه فرهنگ و هنر، کانون دانشجویان، انجمن های مختلف، و گهنبار دانش آموزان - که البته خوب و پسندیده است. همچنین گهنبار توجی در هر زمانی خارج از چهره گهنبار توسط عده ای میتواند برگزار شود. وای آیین واج یشت بسیار خاص است که در آغاز چهره گهنبار و از نیمه های شب با سراییدن یشت ها توسط موبدان زوت انجام میشود. واج یشت نیاز به شرایط و همآهنگی خاص دارد که نه تنها یکبار، بلکه برای مدتی طولانی ادامه داشته باشد.

نام : همکیش زمان : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ _ ۱۸:۵۴:۳۷

مگر قرار بود واژیشت در یزد برگزار شود؟ پس چرا اطلاع رسانی نشده بود؟ سالهاست واژیشت گهنبار در یزد نیست.

نام : فرهنگ زمان : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ _ ۱۹:۱۷:۰۲

مگر موبدان یزد مستقل نیستند؟ برای اجرای گهنبار مجوز از تهران نیاز است؟

نام : همکیش زمان : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ _ ۰۸:۱۷:۴۹

امیدواریم این دو ماه برای هماهنگی کافی باشد و حرف گهنبار را که زدیم ارزش بدهیم

نام : همکیش کرمانی زمان : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ _ ۲۲:۴۴:۵۵

لطفا در کرمان هم واج یشت برگزار کنید.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics