تاریخ پست:1396/2/14 15:38
گفت‌وگویی درباره‌ی یک گفت‌وگو

توضیحات موبد سروش‌پور درباره‌ی مصاحبه‌ی اخیرش

خبرنگار امرداد: سیاوش نمیرانیان

11 اردیبهشت‌ماه امسال گفت‌وگویی از موبد پدرام سروش‌پور در روزنامه‌ی ایران چاپ شده بود که در تارنمای امرداد نیز بازتاب داده شد. انتشار این گفت‌وگو، با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری و برخی برداشت‌هایی که از آن در فضای مجازی پخش شد، ما را بر آن داشت تا با این موبد زرتشتی به گفت‌وگو بنشینیم.

جناب موبد از چگونگی انجام این گفت‌وگو برایمان بگویید.

دو سه هفته پیش، قبل از آغاز فعالیت‌های انتخاباتی، یکی از خبرنگاران گرامی روزنامه‌ی ایران تماسی تلفنی با من داشتند و در مورد نظرخواهی از عملکرد دولت آقای روحانی در چهار سال گذشته گفت‌وگویی انجام دادیم که اتفاقا تاکید ایشان هم بر این بود اگر انتقاداتی هم وجود دارد گفته شود. پیشتر نیز چند میزگرد مشابه طی این چند سال در روزنامه‌ی ایران انجام شده بود که به باور من بسیار مفید و تاثیرگذار بود. پس بنابر روال گذشته این بار نیز شفاف و صادقانه دیدگاه‌های خود را بازگو کردم.

بازخوردها پس از چاپ این گفت‌وگو چگونه بود؟

انتشار این گفت‌وگوها البته با مقدمه‌ی طولانی که در آغاز آن اضافه شده بود در این روزهای انتخابات، شاید شبهاتی را به همراه داشته باشد. البته من تا روزی که چاپ شد و دوستان به من آگاهی دادند، از زمان و چگونگی انتشار این گفت‌وگوی تلفنی در روزنامه‌ی ایران اطلاعی نداشتم.

آیا شما از جایگاه دبیر انجمن موبدان این گفت‌وگو را انجام دادید؟

اتفاقا یکی از نکات مهم هم همین است. من در سمت دبیری انجمن موبدان، در ساختار اساس‌نامه‌ی انجمن موبدان مسوولیت‌هایی دارم که هیج ارتباطی به دیدگاه‌های شخصی من ندارد. در همایش‌های گوناگون هم که در جایگاه نماینده‌ی انجمن موبدان شرکت می‌کنیم اگر چه پیش از آن‌ها هماهنگی‌های لازم انجام می‌گیرد که تا حد امکان تخصصی ارایه شود، اما در نهایت بخشی از گفت‌وگوها به نماینده‌ای باز می‌گردد که در همایش شرکت کرده است. اما در این گفت‌وگو، به ویژه به این دلیل که یک موضوع اجتماعی و اجرایی بود، دیدگاه‌های من به هیچ روی به عنوان دبیر انجمن موبدان نبوده و برداشت‌های شخصی من بوده است.

آیا آنچه در این مصاحبه آمد به خوبی بازگوکننده‌ی دیدگاه‌های شما بود؟

البته من به عنوان یک شهروند ایرانی، یک موبد و مهم‌تر از همه یک زرتشتی حق دارم که دیدگاه‌های خود را درباره‌ی مسایل مهم روز و اجتماعی بازگو کنم، به ویژه اگر احساس کنم که می‌تواند تاثیرگذار باشد. اصلا ما به دنبال شکل‌گیری این‌گونه گفت‌وگوها هستیم. تمام گفته‌هایی که در این مصاحبه آمده دیدگاه‌های من است و به درستی بازگو شده است. باید بپذیریم که در دولت پیشین کارهای باارزشی صورت گرفت که از آن جهت برای من مهم است که بخشی از آن‌ها زیرساختی و طرح‌های نویی بود که اگر به نتیجه برسند تاثیر درازمدتی خواهند داشت. البته این طبیعی است که همراه با قدردانی و ارج نهادن به کارهای باارزش دولت، مطالبات و خواسته‌هایی نیز داریم که نه تنها مطرح می‌کنیم، بلکه پیگیرآن‌ها نیز هستیم.

این ماهیت گفت‌وگو و تعامل است و من نیز در این گفت‌وگو به باور خودم، نکات مهم و چالش‌هایی که جامعه‌ی زرتشتی با آن درگیر است را بازگو کردم که طبیعتا در آینده از هر دولتی که روی کار بیاید آن‌ها را درخواست و پیگیری خواهیم کرد.

آیا این گفت‌وگو بازگوکننده‌ی حمایت و پشتیبانی شما از نامزد خاصی است؟

من در این گفت‌وگو از عملکردها و رفتارهای درست سپاس‌داری و ستایش کردم و درخواست‌های به‌حق جامعه‌ی خود را بازگو کردم. این طبیعی است که هر دولتی که در آینده روی کار بیاید و این کارهای درست دولت کنونی را ادامه دهد و درخواست‌های پیروان دیگر ادیان توحیدی را بیشتر ارج بگذارد، نه تنها از حمایت من، بلکه از پشتیبانی دیگر جوامع ادیان توحیدی بهره‌مند خواهد شد. این را یادمان باشد پیروان ادیان توحیدی در گذر تاریخ، مردمانی قدرشناس و ایران‌دوست بوده‌اند که بیشتر از همه به فرهنگ ایرانی خود می بالند.

برخی در فضای مجازی پخش کرده‌اند که شما گفته‌اید ما زرتشتیان به نماینده‌ی مجلس نیاز نداریم. آیا شما چنین چیزی گفته‌اید و یا به آن باور دارید؟

به هیچ روی! شما هرگز چنین چیزی را در این گفت‌وگو نمی‌خوانید. یک سوء برداشت از متن یا شاید شیطنت برخی افراد است. در این‌که نماینده‌ی مجلس شرط لازم هر جامعه و پیروان ادیان الهی است، شکی نیست و نقش و جایگاه و تاثیرگذاری آن هم کاملا مشخص است. خوشبختانه با آغاز مشروطه هم اگرچه به صورت قانون رسمی نبود، ولی زرتشتیان نماینده داشتند و پس از پیروزی انقلاب ایران هم این حق برای زرتشتیان در قانون اساسی دیده شد. پس در این که این شرط لازم است شکی نیست، آن‌چه من گفتم این بود که کافی نیست. ما افزون بر نماینده‌ی مجلس نیاز داریم که در بدنه‌ی اصلی کشور، دولت و ایران تاثیرگذار باشیم و این کاری بود که دولت آقای روحانی برای نخستین بار آغازگر و ایده‌پرداز آن بود. معرفی معاونتی به نام دستیاری ویژه‌ی رییس‌جمهوری برای پیگیری امور اقوام و اقلیت‌های دینی و قومی واقعا کار باارزشی بود.

حال آیا به نظر شما دستیاری ویژه در دستیابی به اهداف خود موفق بوده است؟

باز هم تاکید می‌کنم که ساختارسازی و گشودن راه نو به باور من بسیار باارزش است، اما این طبیعی است که هر کاری در آغاز راه مشکلات و گرفتاری‌های زیادی را با خود به همراه دارد. در کل نیز چنین کارهایی واقعا برنامه‌ریزی و همت بالایی می‌خواهد تا بتواند به نتیجه برسد. صادقانه بخواهیم برخورد کنیم خود ما در همین جامعه‌ی کوچک و یکدست خودمان زمانی که می‌خواهیم یک کار نو را به نتیجه برسانیم، مگر ساده است؟ پس باید در کنار درخواست خواسته‌هایمان، با درکی منطقی آن‌ها را پیگیری کنیم. ولی این‌که برخی صرفا اعتراض می‌کنند و تکرار می‌کنند مگر چه کاری انجام شده واقعا ارزشی ندارد و کاری پیش نمی‌برد.

همچنین برای انجام کارهای اجتماعی در گام نخست نیاز به فرهنگ‌سازی و آگاهی‌رسانی پایه‌ای است که در این زمینه فکر می‌کنم دستیاری ویژه کارهای بسیار باارزشی را انجام داده و از آن روی که یک ساختار و رویه است، اطمینان داریم ادامه‌دار خواهد بود و این بسیار ارزش دارد.

در پایان، درباره‌ی انتخابات پیش رو و جامعه‌ی زرتشتی اگر سخن خاصی دارید، به خواننددگان امرداد بگویید.

نخست این‌که ما زرتشتیان جامعه‌ای خردمند و منطقی داریم که بدون نیاز به توصیه‌ی کسی، مسلما در راه آبادانی و پیشرفت ایران گزینشی خردمندانه خواهند داشت. اما آشکار است که ایران تنها میهن زرتشتیان بوده، هست و خواهد بود و جامعه‌ی زرتشتی هم همواره تاثیرگذار و با اندیشه‌ای روشن، در تصمیم‌گیری‌های اجتماعی و کشوری شرکت خواهد داشت.

تاریخ به ما می‌گوید هر زمان که به زرتشتیان بها داده شده است با مهر به ایران، خود را ثابت کرده و تاثیرگذارترین بوده‌اند. از این‌که امسال هم پنج زرتشتی، در انتخابات شورای شهر حضور دارند بسیار خرسندیم و آرزوی موفقیت ایشان در انتخابات پیش رو را داریم.


تاریخ پست:1396/2/14 15:38 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :3067

دیدگاه هموندان

نام : سيمين زمان : ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ _ ۱۸:۳۷:۴۹

آفرین بر صداقت و شفافیت و شجاعتی که موبد سروشپور در حرف های خود دارند.

نام : همكيش زمان : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ _ ۰۰:۰۸:۱۹

موبد عزیز وقتی شما بعنوان یک فرد شناخته شده ، تقریبا اگر نگوییم نفر اول، بدون شک دومین فردی هستید که بعنوان نماینده جامعه زرتشتی در اکثر همایشهای مهم ،مصاحبه ها و سایر دعوتهایی که مسیولین کشوری دارند ، همیشه حاضر بوده اید پس سعی کنید نظراتی که میدهید تنها نظرات شخصیتان نباشد بلکه شما در جایگاه یک سخنگو ی برای جامعه هستید.یادتان نرود این جایگاههای اجتماعی را جامعه زرتشتی به شما داده است.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics