تاریخ پست:1396/3/12 0:11
خبرنگارامرداد: فرزانه خسروی

خانه‌ای که از در و دیوار آن تابلوهایی از نقش‌و نگار بر روی شیشه دارد اکنون دومین موزه‌ی نقاشی پشت شیشه‌ی جهان و تنها موزه‌ی مستقل است.
موزه‌ی نقاشی پشت شیشه یکی از موزه‌های شهر تهران است که در خیابان سعدی جای دارد.
این موزه در یکی از خانه‌های قدیمی تهران که متعلق به روانشاد دکتر سیاوش شقاقی؛ نخستین پزشک در رشته بیماری‌های ریوی بوده، راه‌اندازی شده است. این خانه‌ی قدیمی به مساحت 1400 مترمربع و زیربنای 500 مترمربع، متعلق به پایان دوره قاجاریه و آغاز دوره‌‌ی پهلوی است. این خانه ازسوی بازماندگان دکتر شقاقی به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران پیشکش و پس از بازسازی در سال 1377 خورشیدی با 310 اثر خریداری شده (متعلق به دوره صفویه تا روزگار کنونی) از سوی شهرداری تهران، به سازمان میراث فرهنگی واگذار گردید. این آثار در زمستان سال 1389 بنا به صلاحدید معاون رییس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به ارگ آزادی منتقل شدند.
موزه‌ی نقاشی پشت شیشه دومین موزه نقاشی پشت شیشه در جهان و تنها موزه مستقل است که به یکی از شاخه‌های نگارگری ویژه شده است. این موزه دربر گیرنده مجموعه‌ی بزرگی از نقاشی‌های پشت شیشه ایران است.
نقاشی پشت شیشه هنری وارداتی است که دوره صفویه از اروپای شرقی، هند و چین وارد ایران شد اما بلافاصله رنگ و بویی بومی به خود گرفت. نقش‌های مربوط به انسان، گل و مرغ، تصاویر هندسی، حیوانات، بناهای تاریخی، مناظر شهری، طبیعت، نوشته و خطوط قرآنی، تک چهره‌ها، شخصیت‌های مذهبی و درباری و تاریخی، شاعران و هنرمندان، تصاویری از امامان، دراویش و همه‌ی مردم در حالت‌های گوناگون و تصاویر زنان به شیوه‌هایی از نقاشی سبک قاجار و آثار مینیاتوری، از جمله موضوع‌های نقاشی‌های کار شده بر پشت شیشه هستند.

ناصرالدین شاه همراه کلنل روسیه

 احمدشاه و درباریان

تابلوی وسط حضرت مریم

ناصرالدین شاه

داستان جوانمرد قصاب

امیر کبیر

لیون تولستوی

استادنقاشی پشت شیشه، سعید رضاخان

پل دوساعت زمان قاجار

کافه و رستوران ایل بختیاری

فرتور از همایون مهرزاد است.

1393

 

 


تاریخ پست:1396/3/12 0:11 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :3707

دیدگاه هموندان

نام : دریا زمان : ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ _ ۱۰:۵۴:۲۶

تمام عکسها خیلی زیبا و جذاب گرفته شده بودند طوری که احساس کردم خودم در موزه هستم و عکسها را از نزدیک تماشا می کنم سپاس فراوان

نام : مهری زمان : ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ _ ۰۹:۱۵:۲۰

درود. خیلی گزارش جالبی بود. بطور ویژه اینکه همراه با عکس های بسیار زیبا بود. کاش می شد برنامه های تور هم جهت بازدید می گذاشتید.

نام : پرنیا زمان : ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ _ ۱۵:۰۹:۴۳

ممنون از شما. نوع نقاشی جالب توجه است. هنر خاصی بنظر میرسد.

نام : Milliana زمان : ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ _ ۱۱:۱۹:۴۳

Dear photographer, I have just had another look and the photos are just stunning! Great shot ! A combination of various attractions museum and lovely kid's photos .especially (kids climbing the stairs and kids looking out window) Thank you so much! Best wishes

نام : ملیحه زمان : ۳ تیر ۱۳۹۷ _ ۰۰:۲۹:۵۲

درود. بسیار زیبا و عالی. بویژه عکس های مربوط به نقاشانی که مشغول کار در موزه بودند. به نظر می‌رسد استاد رضاخان در حال آموزش این هنر به اطرافیان است.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics