تاریخ پست:1396/3/24 14:25
خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

بافت تاریخی شهر «عقدا»، به گفته‌ی دبیر پایگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردکان در نوبت ثبت ملی جای گرفت.
محسن میرجانی»در این باره کفت: پرونده این بافت تاریخی که دربردارنده‌ی ۴۰ هکتار عرصه ثبتی مشتمل بر ۱۶ هکتار بافت تاریخی و ۲۴ هکتار باغات است، در نوبت ثبت ملی جای گرفته است.
وی با بیان این که منابع و کتاب‌های تاریخی بنیان این شهر کهن را به پیش از اسلام نسبت و بنیادگذار آن را سرداری ساسانی به نام عقدا یاد می‌کنند، از عمده بناهای دیدنی آن را مسجد جامع عقدا، کاروانسرای ابوالقاسم رشتی، حصار خواجه نصیر، قلعه سام، حمام نو و مسجد شمس برمی شمارد.
به گفته‌ی میرجانی، مسجد جامع «عقدا» با توجه به وجود شواهدی مبنی بر سیر تبدیل آتشکده‌های دوران ساسانی به مساجد اسلامی، یکی از باارزش‌ترین بناهای این مجموعه و مورد توجه گردشگران و پژوهشگران است.
وی در ادامه با اشاره به این که شهرستان اردکان هم اکنون دارای هشت بافت تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است، گفت: بافت های داخل و خارج از حصار اردکان، شریف آباد، ترک آباد، احمدآباد، چاه افضل و سروسفلی از مجموعه بافت های ثبت ملی شده اردکان است و به تازگی نیز بافت تاریخی روستای هفتادر به ثبت ملی رسیده است .

این باستان شناس با ابراز نگرانی از نبود پشتیبانی مناسب از بافت های ثبتی، موضوع مهم بعد از ثبت ملی این بافت های تاریخی را داشتن برنامه مناسب برای حفظ و زنده کردن آن‌ها یاد کرد.
میرجانی در پایان نیز پافشاری کرد: روستاهای گزستان، پتکستان، شمس آباد و شماری دیگر از روستاهای منطقه اردکان دارای محوریت فرهنگی هستند که این ویژگی در بیشتر آن‌ها بدیهی به نظر می‌رسد و قابلیت به ثبت رسیدن آن‌ها در فهرست آثار ملی وجود دارد.


تاریخ پست:1396/3/24 14:25 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1178

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics