تاریخ پست:1396/5/29 13:33
به خجستگی 30 امردادماه، جشن شهریورگان

شهریور؛ استواری اراده در چیرگی بر خویشتن

موبد پریا ماوندی

سپندينه جشن شهریورگان، شادباش و پرشگون باد.

جشن شهریورگان گونه‎اي از جشن‌­های ماهيانه­‌ی زرتشتیان است که چون نام روز شهریور (چهارمین روز از هر ماه در گاه­شمار سی روزه‌­ی زرتشتیان) با نام ماه شهریور برابر شود، جشن شهریورگان برپا می‌­شود. امشاسپند شهریور که اوستایی آن «خشثره‌­وئیریه» به چم(:معنی) شهریاری آرزو شده‎است، رهبری از روی پارسایی، چیرگی بر خود و خویشتن‌­داری را نیز برمی­‌تابد. نماد گیتوی این امشاسپند که از استواری اراده در چیرگی بر خویشتن و رهبری‎نیک روایت دارد، «ایوخشست» اوستایی یا همان فلز است که بر سر سفره­‌ی آیین­‌های زرتشتیان، با وجود سینی فلزی میوه، کَلَچه­‌ی گل و مورد و تاسی که آب در آن است، شهریور امشاسپند و چم(:معنی) مینوی آن را یادآور می‌­شود. در بندی از اشتودگاتِ گاهان سپنته‌­ی اشوزرتشت، همانندی(:تشبیه‌ی) شگفت از این امشاسپند به همراه آرمئیتی بیان می­‌شود:

«پس ای اهورا، زرتشت برای خودش، مینو را برگزید که ای مزدا از توست و به راستی پاک‌­ترین است. (بشود) راستی زندگانی جسمی را نیرومند سازد. (بشود) آرمئیتی با خشثرا چون خورشید درخشان زندگی کند. (بشود) برای کارهایی که در پرتو اندیشه­‌ی نیک انجام شده است (او) پاداش بخشد.»                                             

هات 43 بند 16، برگردان واژه به واژه­‌ی موبد فیروز آذرگشسب

آرمئیتی ویژگی است که در سنت، زرتشتیان، باورمند به فزونی آن در بانوان هستند و از این رو جشن اسفندگان را ویژه­‌ی بانوان می­‌‍دانند. در این همانندی(:تشبیه) می‎توان چنین اندیشید که خشثرا نیز در آقایان فزونی دارد؛ هرچند هر دوی زن و مرد می­‌توانند با کوشش، به ویژگی دیگر دست یابند. از این گزاره­‌ی بسیار ژرف و اندیشه‎برانگیز یک برداشت می‎تواند چنین باشد که مهر و فروتنی و ازخودگذشتگیِ آرمئیتی و نیروی رهبری نیک و چیرگی بر خویشِ خشثرا در کنار هم به همراه اشویی، زندگی سراسر روشنایی و درخشندگی را برای همسران به ارمغان می­‌آورد. 


تاریخ پست:1396/5/29 13:33 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1818

دیدگاه هموندان

نام : مهران سپهری زمان : ۲۹ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۶:۵۶:۳۲

فراموش نکنیم که به وچر انجمن موبدان شهریورگان روز پدر و روز مرد است. مرد در خانواده نماد سختکوشی و استواری است. پیشاپیش جشن شهریورگان و روز پدر بر همه همکیشان گرامی باد.

نام : فرزانه فريدونيان زمان : ۲۹ امرداد ۱۳۹۶ _ ۲۰:۰۸:۵۱

شهریورگان شاد و خجسته باد جشن خویشتندارى. و شهریارى بر هواى نفس پر شکوه باد

نام : همكيش زمان : ۳۰ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۱:۳۱:۲۴

درود بر بانو موبدیار ماوندی و متن آموزنده و زیبایشان. جشن شهریورگان بر تمام پدران و مردان زرتشتی خجسته باد.

نام : فرزانه فريدونيان زمان : ۳۰ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۹:۳۳:۴۵

روز پدر بر همه ى ایرانیان خجسته باد. چه نیکوست که زادروز اشوزرتشت نیر روز پدر نامگذارى شود

نام : آریا زمان : ۲ شهریور ۱۳۹۶ _ ۲۱:۵۵:۵۲

درود بر بانو موبد یار ماوندی شهریور گان خجسته و فرخنده باد....پرسشی دارم سوشیانت وامشاسپندان را برایم تعریف کنید با سپاس بانو

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics