تاریخ پست:1396/6/6 12:41
خبرنگار امرداد: پوروچیستا رستمی

دکتر آبتین ساسانفر، پژوهشگر تاریخ ایران و آیین اشوزرتشت درگذشت.
دکتر آبتین ساسانفر پس از روانشاد موبد فیروز آذرگشسپ پژوهش واژه به واژه گاتاهای اشوزرتشت را انجام و گاتاها را برگردان کرد.
روانشاد دکتر آبتین ساسانفر، بنیان‌گذاری مرکز فرهنگی زرتشتیان فرانسه، بنا نهادنِ ساختمان انجمن جهانی زرتشتیان مرکز زرتشتیان در خیابان ویکتورهوگو فرانسه، فرنشینیِ WZC (انجمن جهانی زرتشتیان)، بنیادگذاریِ فرهنگسرای آریایی در تاجیکستان، یاری‌رسانی چند میلیون دلاری برای خرید و ساخت مرکز زرتشتیان انگلیس و دایر نمودن چند مرکز زرتشتی در کشور آمریکا و ِانسیکلوپدیا ایرانیکا و ... از دیگر کارهای ارزشمند آن روانشاد بود.
ترجمه و تفسیر گاتاهای زرتشت از زبان اوستایی به پارسی روان، هفت فصل نخستین به نام هفت هات نخستین از گاتاها بارها از سوی وی در فرانسه و تهران به چاپ رسید و سایر بخش‌های آن تا پایان سال ۲۰۰۹ منتشر شد. افسانه‌های کهن در اوستا برای شناسایی بخش‌‌هایی از اوستای نوین و گاتاهای زرتشت چاپ جدید آن به خط سیریلیک در تاجیکستان و ترجمه و تفسیر هات ۳۰ گاتاها برای یادبود و بزرگداشت زنده‌یاد پروفسور عاصمی، رییس فرهنگستان علوم تاجیکستان از آثار بر جای مانده از روانشاد دکتر آبتین ساسانفر است.
دکتر آبتین ساسانفر در سال ۱۳۰۷ خورشیدی در تهران متولد شد. وی آموزش‌های دوران ابتدایی و دبیرستان خود را در دبستان جمشید جم و فردوسی و دبیرستان فیروز بهرام به پایان برد و پس از دانش‌آموخته شدن در رشته‌ی حقوق و اقتصاد از دانشگاه تهران، به وکالت مشغول شد. وی پس از آن کارشناسی‌ارشد و دکترای حقوق را به ترتیب در دانشگاه ژنو و دانشگاه سوربون پاریس به انجام رساند.
دکتر ساسانفر از زمان آموزش در دبیرستان و دانشگاه به پژوهش در تاریخ ایران و آیین اشوزرتشت از دید علمی و زبان‌شناسی می‌پرداخت و با بهره بردن از آثار استادانی همچون ابراهیم پورداود و ذبیح بهروز، موبد شهمردان و آثار پژوهشگران پارسی نظیر تاراپورولا، کانگا، مدی و هومباخ نوشتارهای بی‌شماری در مجله‌ها و روزنامه‌های گوناگون تهران منتشر کرد.
دکتر ساسانفر، مشاور حقوقی، وکیل دعاوی سازمان برق تهران، داور بین‌المللی در امور مربوط به دعاوی راه‌آهن «زوریخ، سوئیس» از سوی دولت ایران بوده است. دکتر ساسانفر در زمان انقلاب در فرانسه به پژوهش‌های تاریخی و زبان‌شناسی درباره اوستا و آیین اشوزرتشت می‌پرداخت.


تاریخ پست:1396/6/6 12:41 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :562

دیدگاه هموندان

نام : مهران سپهری زمان : ۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۲:۵۵:۱۷

روانش شاد و بهشت برین بهره اش باد. با تسلیت به دختران وی خانم یاسمن ساسانفر مسیول موقت کانون فرهنگی زرتشتیان در فرانسه، خانم دکتر ماندانا ساسانفر استاد دانشگاه در آمریکا و خانواده فیروزگر. فردی که گرچه زرتشتی زاده نبود، ولی تمام زندگی خود را وقف دین و آیین زرتشتی کرد. یادش گرامی، روانش شاد، راهش سبز و پر رهرو باد.

نام : کورش نیکنام زمان : ۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۳:۱۲:۰۹

بر روان و فروهر زنده یاد آبتین ساسانفر درود باد. ایشان یکی از دهشمندان، اندیشمندان و فرهیختگان هازمان زرتشتی بود که با پشتکاری کم نظیر؛ کار، پژوهش وزندگی خود را دنبال می کرد. افتخارداشتم که نزدیک به ده سال با ایشان آشنایی داشته و در این مدت بسیاری ازآموزه های بینش اشوزرتشت را درکنار هم بحث وگفتگو داشتیم. آرمان ایشان آشنایی جوانان ایرانی با فرهنگ و آیین نیاکان بود وباور داشت که زمانی بینش اشوزرتشت باردیگر فراگیر خواهد شد. هنگامی که فرهنگسرای آریایی را در شهرایست روشن در ولایت خجند تاجیکستان گشایش کردیم. ایشان و همسرشان با اشتیاق فراوان نوجوانان را در آغوش می گرفتند که برای آموزش زبان پارسی و شاهنامه وخیام به این مرکز خواهند آمد. هشت سال پیش که بنایی مجهز را در پاریس به مرکزفرهنگی زرتشتیان نامگذاری کردند. هربار که در جشن وآیینی باشندگی داشتند احساس غرور می کردند که ویژگی های فرهنگ ایران در انسوی جهان نیز پاسداری خواهد شد. نشست های سرایش و تفسیر گات ها، جشن های ملی و دینی، دوره آموزش زبان پارسی، موسیقی ایران وهنرهای دیگر همچنان در این مرکز برگزار می شود. آنگاه که می خواستند نتیجه پژوهش خویش درباره سرودهای گات ها را به سرانجام برسانند. افتخار داشتم که نزدیک به دوسال درکنار ایشان واژه به واژه سرودهای گات ها را با داشتن منابع آلمانی و فرانسه وهماهنگی آن با بینش زرتشت ریشه یابی کرده ودر پایان خشنودی ایشان از چاپ این نسک ارزشمند در ایران با اشک شوق همراه شده بود. دکتر ساسانفراز هرگونه همکاری در چاپ وانتشار نامه ها ونوشته های فرهنگ ایران باستان کوتاهی نمی کرد و دریغ نمی ورزید. یادش گرامی و روانش شاد باد

نام : آرمین زمان : ۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۳:۳۵:۵۶

ایریس تنام. اوروانو. یَزَمیَیده. یا اشه اونام. فرَوَشَیو. «روان و فروهر آزاد شده نیکوکاران درود باد». یادش گرامی. راهش پر رهرو

نام : اردشیر زمان : ۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۴:۰۴:۳۱

روحش شاد و بهشت برین جایگاهش باد..

نام : مهران سپهری زمان : ۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۴:۵۱:۳۶

امید که همکیشان در تهران مراسم یادبودی برای دکتر ساسانفر بگذارند. خدمات او به زرتشتیان در حد بهرام فروشی و هاشم رضی است. البته من همیشه منتقد نامگذاری انجمن محلی و کوچک به نام جهانی زرتشتیان بودم که وابستگی به انجمن های زرتشتیان ایران و سیر کشورها ندارد. امید است که چراغ مرکز فرانسه که توسط شادروان کسری وفاداری و شادروان آبتین ساسانفر روشن شد توسط خانواده آن شادروانان، آقای نیکنام و سایر هموندان ادامه پیدا کند.

نام : فرشاد فروردین زمان : ۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۹:۳۴:۲۰

درودی بیکران بر دکتر ساسا فر عزیز و ارجمندم.بند بند سخنان ایشان اموزنده و دلنشین و جذاب بود به نوبه ی خود بسیار از ایشان آموختم.صد حیف و افسوس.روانشاد شا و بهشت برین جایگاهشان باد

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

کامنت خصوصی است؟ بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

نظر سنجی

کیفیت فیلم‌های سینمای ایران را در کدام اندازه می‌دانید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد