تاریخ پست:1396/6/11 12:30
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

«قهوه‌خانه نمایش‌های ایرانی»، که به نوعی آیینه‌ی جشنواره آیینی سنتی است در محوطه‌ی تالار وحدت میزبان میزبان هنرمندان و تماشاگران است.
عظیم موسوی درباره‌ی پیشینه‌ی این بخش گفت: بخش «قهوه‌خانه نمایش‌های ایرانی» که ششمین دوره‌ی آن در حال برگزی است از دوره‌ی سیزدهم جشنواره برنامه‌ریزی شد. نخست در کافه تیاترشهر میزبان مخاطبان بودیم و در ادامه با تجربیات بدست آمده و گسترده‌تر شدن آن به محوطه باز تالاروحدت رسید.
کارگردان «خواستگاری»، هدف از راه‌اندازی قهوه‌خانه را حفظ آیین‌های از دست رفته دانست و افزود: «در این بخش به سراغ هنرمندان قدیمی و پیش‌کسوت رشته‌های گوناگون آیینی سنتی در روستا و شهرستان‌ها می‌رویم و آثار هنری که رو به فراموشی است را پیدا کرده و به جشنواره دعوت می‌کنیم. ما حتا هنرمندانی را در دوره‌های پیش داشتیم که اکنون زنده نیستند. در این دوره هم از هنرمندانی در روستا و شهرستان‌ها دعوت کردیم که اجرای برنامه داشته باشند. جشنواره‌ی آیینی سنتی برمبنای پاسداری از نمایش‌های ایرانی پایه‌ریزی شده و این بخش هم با پذیرایی از همه‌ی مردم به گونه‌ی رایگان و آزاد، آن‌ها را با سنن و آیین‌ها بیشتر آشنا می‌کند».
موسوی با بیان اینکه بخش قهوه‌خانه نمایش‌های ایرانی 10 تا 14 شهریورماه در محوطه‌ی تالاروحدت برگزار می‌شود، افزود:«موسیقی ضربی، بازی ترنا، خیمه شب بازی، نقل موسیقایی، نقالی، موسیقی مقامی، پیش پرده‌خوانی، موسیقی محلی، آیین پهلوانی و شاهنامه‌خوانی از جمله برنامه‌های تدارک دیده شده این بخش به شمار می‌رود.


تاریخ پست:1396/6/11 12:30 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :844

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics