تاریخ پست:1396/7/13 22:37
خبرنگار امرداد

جشن مهرگان همزمان با ایران از سوی زنان ایرانی ساکن در دوبی برگزار شد که گزارش آن را به قلم شیدا ناصری خبرنگار سابق تهران تایمز و مریم نجفی می‌خوانید.
مهرگان اين جشن ديرين و زيباي ايراني، هر ساله در كشور امارات از سوی گروه زن روز دبى در بين خانم‌هاى ايرانى مقيم امارات بر پا مي‌شود تا بهانه‌اي باشد براي بزرگ‌داشت رسم‌ها و سنت‌های آبا و اجدادي و نيز دست‌مايه آشنايى بيشتر با يكديگر.

امسال هم همانند سال‌هاى قبل جشن مهرگان باشكوه‌تر از هرسال با حضور حدود صد تن از بانوان ايرانى مقيم امارات برگزار شد .

نخست جلوی در ورودی از مهمانان با پاشيدن چند قطره گلاب در كف دست و ظرف شیرینی و آینه که صورت خود را تماشا كنند استقبال شد. گلاب را در کف دست ریخته و به صورت می‌کشند و در آینه نگاه کرده و سپس نقلی برداشته و وارد می‌شوند.

یکی از بخش‌های اصلی جشن مهرگان، گستردن سفره‌ای است که خوان مهرگانی نامیده می‌شود.

بر اساس مطالعه و تحقيقات از مقالات مختلف و دوستان زرتشتى، ما نهايت تلاش در جهت صحيح برقرارى اين جشن را نموديم و در خوان مهرگان دبى سفره نارنجى، هفت شاخه سرو، گل اركيده، حبوبات مختلف (عدس، نخود، لوبيا، لپه و ماش) و همچنين غلات (گندم، جو، برنج و ذرت)، ميوه‌هاى پاييزى (انگور، انار، خرمالو، سيب، خربزه)، كدو تنبل، آجيل (پسته، بادام، تخمه كدو، تخمه آفتاب گردان، نخود، كشمش، خرما، انجير)، آينه، شمعدان، آويشن در كاسه‌اى از آب، نان مخصوص، شيرينى نخودچى و شيرينى برنجى و نقل و آش شله قلمكار و خوراكي‌هاى ديگر قرار داده شد.

ما هرسال جشن‌هاى مهم ايران از جمله نوروز، يلدا، سده، جشن تيرگان و جشن مهرگان را برگزار مي‌كنيم. باشد كه دست‌هايمان را به‌هم بدهيم و چترى از آرامش و محبت برسر همنوعانمان برافرازيم.

ناگفته نماند، اولين بار بانو نسيم يزدانى به‌طور رسمى مراسم مهرگان و ديگر جشن‌هاى باستانى را در دبى برگزار كردند و اولين تیاتر شاهنامه را نيز رسما در شهر دبى برگزار كردند.

 

فرتور رسیده است.


تاریخ پست:1396/7/13 22:37 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :3798

دیدگاه هموندان

نام : یک ایرانی زمان : ۱۵ مهر ۱۳۹۶ _ ۰۸:۱۸:۳۵

آفرین به همت خانم یزدانی و دیگر بانوان ایرانی مقیم دبی . باشد که در بین تمام ایرانیان ، جشن های مهرگان و سده و همچنین آداب و رسوم و روش باستانی مان ، گسترش یابد.

نام : مسعود رستمزاد زمان : ۱۶ مهر ۱۳۹۶ _ ۱۸:۳۷:۲۵

سلام و عرض ادب خدمت دست اندرکاران جشن مهرگان در دبی بسیار خوشحالم که در امارات نیز خانمهای ایرانی آیین باشکوه مهرگان را اجرا کردن و موجبات فخر بر وطن را باعث شدند، خسته نباشید و دست مریزادو آفرینها سپاسگزارم از همسرم خانم آرزو پناهی که تلاش بسیار کردن در اجرای جشن باشکوه مهرگان خدا قوت عزیزان

نام : شيدا ناصرى زمان : ۱۷ مهر ۱۳۹۶ _ ۱۸:۱۶:۵۰

با سلام ضمن تشکر از نشر گزارش ما در روزنامه امرداد، این هم گزارش روزنامه تهران تایمز از فعالیت هاى ما و عکس ما در کنار خوان مهرگان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics