تاریخ پست:1396/8/7 9:23
شهرام پوردهی زین‌آباد

جشن آبانگان پنج شنبه، چهارم آبان‌ماه ۱۳۹۶ خورشیدی با باشندگی نماینده‌ی زرتشتیان در مجلس، هموندان انجمن زرتشتیان شیراز، دانش‌آموزان کلاس‌های دینی و شماری از زرتشتیان شیراز در مجموعه‌ی دینی فرهنگی ورزشی زرتشتیان شیراز برگزار شد.
موبد رستم خسرویانی با اوستاخوانی آغازگر برنامه بود. در پایان نیایش همگانی اسفندیار اختیاری از اهمیت سدره و کشتی برای دانش‌آموزان گفت و پس از پایان این برنامه در دو نشست جداگانه با هموندان انجمن زرتشتیان شیراز و هموندان کمیسیون دینی این انجمن نشست‌هایی را برگزار کرد. در این نشست‌ها افزون بر تبادل دیدگاه، آرمان‌ها و کارکرد گردهمایی‌های انجمن‌ها و نهادهای زرتشتی سراسر کشور و همچنین کارگروه دینی مورد ارزیابی و نقد قرار گرفت.
آبانگان از جشن‌های ماهیانه‌ی زرتشتیان است که در روز چهارم آبان‌ماه بر پایه‌ی سالنمای رسمی کشور و روز آبان از ماه آبان در گاهشمار زرتشتی برگزار می‌شود. جشن آبانگان به ستایش آخشیج(:عنصر) آب و پاس‌داشت آن ویژه شده است. ایرانیان کهن آب را پاک می‌شمردند و هیچ‌گاه آن را آلوده نمی‌کردند و آبی را که ویژگی سه‌گانه‌اش، رنگ، بو و مزه‌ی آن، دگرگون می‌شد برای آشامیدن و شست‌وشو به کار نمی‌بردند. زرتشتیان در این روز نیز همانند دیگرجشن‌ها به آتشکده‌ها می‌روند و برای گرامی‌داشت فرشته‌ی نگاهبان آب‌ها، به کنار جوی‌ها و قنات‌ها رفته و با خواندن اوستای آبزور (بخشی از اوستا که در ستایش آب سروده شده است) اهورامزدا را ستایش کرده و درخواست فراوانی آب و نگهداری آن را کرده و پس از آن به شادی می‌پردازند.
همچنین برپایه‌ی اساتیر، از آن‌جا که در روز چهارم آبان‌ماه (در سالنمای رسمی کشور) «زو» که یکی از پادشاهان ایران بود، با افراسیاب جنگید و او را شکست داد و از سرزمین خویش بیرون راند، ایرانیان این روز را جشن می‌گیرند. دیگر آن‌که چون در زمانی برابر با هشت سال در ایران باران نبارید مردم بسیاری تلف شدند و برخی به سرزمینی دیگر رفتند. سرانجام در همین روز پس از پنج یا هفت سال، باران آغاز به باریدن کرد، از این‌رو ایرانیان این روز را جشن می‌گیرند.

افلاطون سهرابی و دکتر اسفنیار اختیاری و خسرو قدس

اوستای آب زورنیایش در جشن آبانگان شیراز

نشست دو ساعته‌ی اسفندیار اختیاری با هموندان انجمن زرتشتیان شیراز

فرتور از شهرام پوردهی زین‌آباد است.

0114


تاریخ پست:1396/8/7 9:23 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1911

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics