تاریخ پست:1396/9/2 14:35
چهارمین فصل کاوش‌‌های باستان‌شناسی انجام شد

دستیابی به ساختار های ناشناخته‌ی پاسارگاد

خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

دستیابی به دو ساختار تازه‌ی ناشناخته در چهارمین فصل کاوش محوطه جهانی  پاسارگاد دریچه‌ای نوین را به شناخت بیشتر این گستره‌ی باستانی گشود.

در چهارمین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی مشترک هیات ایران و فرانسه ساختارهای تازه‌ای در محوطه حفاظت شده‌ی میراث جهانی پاسارگاد به دست آمد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، چهارمین فصل از کاوش بزرگ بررسی‌ها و پژوهش‌های علوم میان رشته‌ای در باستان‌شناسی، از سوی هیات مشترک باستان‌شناسی ایران-فرانسه  با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده‌ی باستان‌شناسی، گروه باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران، پایگاه میراث جهانی پاسارگاد، دانشگاه لیون 2 «مرکز ملی پژوهش-های علمی فرانسه (CNRS)» از 25 مهرماه تا 28 آبان‌ماه 1396 خورشیدی در محوطه و دشت میراث جهانی پاسارگاد، انجام شد.

بر پایه‌ی این گزارش کورش محمد‌خانی سرپرست هیات ایرانی در بازگویی (:تشریح) برآیندهای به دست آمده از این کاوش گفت: در این فصل از کاوش‌ها نزدیک به 25 هکتار از محوطه‌ی پاسارگاد مورد بررسی آرکئوژئوفیزیکی به روش مغناطیس سنجی و الکترومغناطیسی قرار گرفت که با فعالیت‌های انجام شده در این این فصل از کاوش‌ها، بخش بزرگی از نقشه‌ی مغناطیسی محوطه‌ حفاظت شده‌ی پاسارگاد تکمیل شد.

وی در دنباله گفت: در این فصل افزون‌بر تکمیل‌تر کردن نقشه مغناطیسی منطقه باغ پاسارگاد، گسترش بررسی‌های مغناطیسی به سوی آرامگاه کورش ادامه داده شد تا از وجود و یا نبود ساختارهای زیر سطحی در میان کاخ ها و آرامگاه کورش آگاهی پیدا کنیم.

سرپرست هیات ایرانی ادامه داد: برآیندهای نخست در این بخش از کاوش به دستیابی به دو ساختار تازه‌ی ناشناخته انجامید که  بسیار دارای اهمیت است ولی از دوره و چگونگی این ساختارها تا کامل شدن پژوهش‌ها نمی‌توان از آن سخن گفت. زیرا تاکنون هیچ آگاهی‌ای از ساختارهای موجود در این بخش وجود نداشته است.

محمدخانی افزود: در این کاوش برای تعیین ژرفا و چگونگی شکل استخر آب جنوب خاوری محوطه که پیش از این در بررسی‌های مغناطیسی به دست آمده بود، بررسی‌های ژئوالکتریک و توموگرافی از سوی هیات مشترک ایران و  آلمان انجام شده است. همچنین برای تعیین ژرفای کانال‌های آب باغ نیز، چندین سونداژ الکتریکی در باغ سلطنتی صورت گرفت.

سرپرست هیات ایرانی ادامه داد: درباره‌ی پژوهش‌های گیاه‌باستان‌شناسی و گرده‌شناسی نیز، نمونه‌برداری‌هایی از محوطه پاسارگاد انجام شد که آرمان از این نمونه‌برداری، بازسازی پوشش گیاهی باغ سلطنتی پاسارگاد است.

به گفته وی برآیندهای نخست حکایت از وجود گرده در لایه‌هایی رسوبی دارد که به ادامه‌ی پژوهش‌ها و بررسی‌های دیرین اقلیم‌شناسی در این بخش و پیگیری برای انجام پژوهش‌های آزمایشگاهی در دانشگاه تور، مارسی و لیون فرانسه انجامید.

 محمدخانی پژوهش‌های زمین باستان‌شناسی در محوطه و دشت پاساگاد با حضور متخصصانی از ایران و فرانسه، نمونه‌برداری‌های گوناگون از تراس‌های رودخانه پولوار، پژوهش‌های لندسکیپ، چشم‌انداز باستان‌شناسی دشت پاسارگاد با حضور متخصصان باستان‌شناسی، چشم انداز از ایران-فرانسه و ایتالیا، بررسی‌های باستان‌شناسی و چشم‌انداز خاک‌سپاری (:تدفینی) دشت پاسارگاد، بررسی سیستم مدیریت آب و هیدرولوژی دشت، بررسی‌های توپوگرافی باستان‌شناسی محوطه حفاظت شده پاسارگاد، تکمیل نقشه‌ی دقیق توپوگرافی باستان‌شناسی محوطه و انجام بررسی های توپوگرافی در دشت پاسارگاد را از دیگر محورهای چهارمین فصل از این کاوش مشترک دانست.

 گفتنی است بررسی‌های دانش میان رشته‌ای در باستان‌شناسی محوطه میراث جهانی پاسارگاد یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های در دست اجرای سازمان میراث فرهنگی کشور است که با باشندگی (:حضور) متخصصان ایرانی و بین‌المللی انجام می‌شود. بررسی‌های آرکئوژئوفیزیکی در این محوطه از سال 1378 به سرپرستی دکتر رمی بوشارلا آغاز و در دور دوم تفاهم‌نامه مشترک میان دانشگاه لیون 2 فرانسه و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور، سرپرستی پژوهش‌ها بر دوش دکتر کورش محمدخانی از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دکتر سباستین گندت از مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه «دانشگاه لیون 2»  قرار گرفته است. این تفاهم‌نامه‌ی پنج ساله از سال 1394 خورشیدی آغاز شد و تا سال 1399 خورشیدی ادامه خواهد داشت.

 

 

فرتور از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس است

 


تاریخ پست:1396/9/2 14:35 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1309

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics