تاریخ پست:1396/10/21 9:19
خبریار امرداد: گوهر برومندی

 نشست آموزشی در زمینه‌ی اعتیاد و آسیب شناسی اجتماعی به کوشش کمیسیون دینی در پردیس مارکار یزد برگزار شد.
معصومه دشت‌آبادی، کارشناس ارشد روانشناسی و کارشناس نظارت بر ترک اعتیاد سازمان بهزیستی یزد، در زمینه‌ی دوران نوجوانی، نقش خانواده بر شخصیت نوجوان، اعتیاد و انواع آن سخنرانی کرد.
معصومه دشت‌آبادی در آغاز از دوران نوجوانی و سبب اهمیت آموزش در این دوران گفت: نوجوانی یکی از بحرانی‌ترین دوران‌هاي زندگی فرد است. نوجوان از مرز کودکی گذشته و وارد مرحله نوینی شده که در زندگی او منحصر به فرد است.احساس می‌کند که دیگران او را درست درک نمی‌کنند و حتا مسوولیت کافی به او نمی‌دهند.
این کارشناس روانشناسی در ادامه‌ی این نشست از نقش خانواده در شکل‌گیری شخصیت نوجوان و برقراری ارتباط او با اجتماع گفت: خانواده، نخستين و مهمترين نقش را در رشد شخصيت، فرآيند اجتماعی شدن و سازگاری فرد بر دوش دارد، زيرا محيط خانواده، نخستين محيطی است که در آن، کودک از کيفيت تعاملات انسانی آگاه می‌شود. پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که عوامل و روابط خانوادگی، از جمله ارتباطات عاطفی درون خانواده، بر رشد شخصيت و سازگاری فرد تاثيری بسيار مهم و حياتی دارد.
او از پیوستگی نقش خانواده بر عملکرد نوجوان چنین گفت: اگر  بخواهیم از اهمیت خانواده بگوييم همين بس كه اگر می‌بينيد در جامعه انحرافي از افراد ديده مي‌شود ، اگر جرمي هست، اگر رفتارهاي اشتباه و به دور از شآن از انسانها ديده مي‌شود بیشترین مسوولیت آن بر دوش خانواده است.
دشت‌آبادی، کارشناس نظارت بر ترک اعتیاد، در ادامه از ساده ترين تعريف برای اعتیاد گفت: اعتياد يك بيماری مزمن وعود كننده مغزی است كه نتيجه آن جستجو برای به دست آوردن و مصرف مواد مخدر است، در حالی که از آثار زيان بار آن آگاهی دارد.
در بخشی از این نشست دشت‌آبادی از تقسیم‌بندی مواد مخدر و انواع آن گفت:
مواد سنتي: مانند ترياك كه از گياه خشخاش به دست مي آيد، صنعتي: مانند شيشه وقرص اكس، نيمه صنعتي(شبه افيونها): مثل كراك وهروئين
وی با اشاره به این که هريك از اين مواد اعتياد آور آثاری را دربدن پديد مي‌آورند، برای به یاد سپردن آسان این عوارض، آثار مشترک مواد را دسته‌بندی کرد.
این نشست آموزشی سه‌شنبه 19 دی‌ماه 1396 خورشیدی از ساعت 16، برگزار شد. در این کارگاه آموزشی نزدیک به 60 تن از خانواده‌های دانش‌آموزان زرتشتی که در کلاس‌های دینی شرکت می‌کنند، باشنده بودند.
به گفته‌ی شاهرخ باستانی، فرنشین و بنیان‌گذار موسسه‌ی مهرآوران یسنا کویر یزد، این نشست آموزشی در دو بخش است و بخش دیگر این آموزش که بنا بود یک‌شنبه 24 دی‌ماه برگزار شود به سه‌شنبه 26 دی‌ماه ساعت 16موکول شده است.
بنیان‌گذار موسسه‌ی مهرآوران در گفت‌و‌گو با امرداد، آمادگی این موسسه را در مددرسانی به زرتشتیانی که نیاز به مددکاری در زمینه‌های خانوادگی و بهزیستی را دارند، اعلام کرد و گفت:برای هماهنگی شماره تماس 09131510706(شاهرخ باستانی) از ساعت 18 روزهای کاری در دسترس مددجویان است.

فرتور از موسسه مهرآوران است.

0114


تاریخ پست:1396/10/21 9:19 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1172

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics