تاریخ پست:1396/12/14 0:30
خبریار امرداد: گوهر برومندی

فرهنگ مهر، نماینده پیشین ایران در سازمان اوپک و از  کنشگران هازمان زرتشتی ایران به شوند (:دلیل) بیماری در کالیفرنیا‌ی آمریکا در سن 94 سالگی درگذشت.
بوذرجمهر پرخیده، تاریخ‌پژوه زرتشتی درباره‌ی او می‌گوید: روانشاد فرهنگ مهربه همراه موبد رستم شهزادی، رستم پارکی، دکتر رستم صرفه از بنیادگذاران مجله‌ی هوخت بود و در فروردین‌ماه ۱۳۲۹ خورشیدی نخستین شماره‌ی این نشریه را منتشر کردند.
پرخیده می‌افزاید: از او کتاب و آفرینه‌های (:آثار) نوشتاری بسیاری مانند کتاب "دیدی نو از دینی کهن"، "نقش زرتشتیان در انقلاب مشروطیت" و نیز ترجمه‌ی کتاب "نظریه تاریخ اقتصاد" به جا مانده است. روانشاد فرهنگ مهر در زمان نخست‌وزیری امیر عباس هویدا، مدتی معاون نخست وزیر بود و در پی اختلاف نظر با او از این سمت کناره گرفت.
به گزارش بی‌بی‌سی فارسی: فرهنگ مهر که دانش‌آموخته‌ی اقتصاد و علوم سیاسی در ایران و بریتانیا بود، پیش از انقلاب ایران مدت‌ها در زمینه‌های اجرایی، از مدیران ارشد وزرات امور اقتصادی و دارایی و وزارت بازرگانی ایران به شمار می‌آمد و به عنوان هموند ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران با قدرت‌های جهانی بر سر تعیین قیمت نفت در آن سال‌ها شناخته می‌شد.
تارنمای بیمه‌ی ایران از دکتر فرهنگ مهر در سمت ریاست هیات مدیره و مدیرعامل بیمه‌‌ی ایران از سال 1344 تا 1350 خورشیدی نام برده است. همچنین در زمان ریاست وی، نخستین دوره‌ی آموزش بیمه‌ای عمران منطقه‌ای اکو ( ایران، ترکیه، پاکستان) در سال 1348 خورشیدی برگزار شد.
به گفته‌ی بوذرجمهر پرخیده، او استاد اقتصاد در مدارس عالی و دانشگاه‌ها و آخرین سمت او پیش از انقلاب ریاست دانشگاه پهلوی شیراز، 1350 تا 1357 خورشیدی، بود. روانشاد مهر پس از انقلاب چندی در ایران ماند ولی سرانجام از ایران رفت و سال‌ها در دانشگاه بوستون آمریکا و هم‌چنین در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته روابط بین‌الملل تدریس ‌کرد.
دکتر مهر هنگام برگزاری کنگره جهانی زرتشتیان در تهران به ایران بازگشت و در دیدار دسته‌جمعی زرتشتیان با رهبر انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ایشان ملاقات کرد. همچنین محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، در جریان سفرهای خود به آمریکا چندین بار با فرهنگ مهر دیدار داشت.
فرهنگ مهر از معدود زرتشتیان ایرانی بود که به مقامات بالایی اجرایی در دولت دست یافته است، روزگاری فرنشین انجمن زرتشتیان تهران را بردوش داشت، او همچنین لوح و شال بالاترین خدمات به دین و هازمان زرتشتیان را از سوی سازمان جهانی زرتشتیان دریافت کرده است.
پرخیده در پایان می‌گوید: دکتر فرهنگ مهر از خانواده‌ای بود که برادرش بوذرجمهر مهر آخرین نماینده زرتشتیان در مجلس شورای ملی بود. پدرش مهربان مهر دستیار و همه‌کاره ارباب کیخسرو شاهرخ بود و تا پایان عمر کارپردازی مجلس شورای ملی را بر دوش داشت.

هفته‌نامه‌ی «امرداد» درگذشت روانشاد دکتر فرهنگ مهر را به خانواده‌ی ایشان و همکیشان آرامش‌باد می‌گوید.

 

 


تاریخ پست:1396/12/14 0:30 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :3349

دیدگاه هموندان

نام : فرشید زمان : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۶:۱۴:۴۱

"یاد و خاطره اش گرامی باد " این گفتگو ایشان را بخوانید. http://mirfetros.com/fa/?p=1721

نام : مهران سپهری زمان : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۸:۰۷:۰۳

جامعه جهانی زرتشتیان بزرگ خود را از دست داد. افتخار جامعه زرتشتیان ایران بود. خدمات زیادی به جامعه زرتشتی و جامعه ایرانی کرد. مردی فرهیخته، دانا، و استاد مسلم علوم سیاسی و روابط بین الملل بود. روانش شاد و راهش سبز باد.

نام : مهربانی زمان : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۸:۱۳:۰۲

روانش شاد باد. مرد نیکی بود و افتخار جامعه بود. به بازماندگان تسلیت می گویم.

نام : بابک سلامتی زمان : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۸:۴۱:۲۳

با درود به روان گروسمان‌نشین دکتر فرهنگ مهر، با درگذشت ایشان نه تنها یکی از بزرگان زرتشتی را از دست دادیم، که بخش بزرگی از تاریخ شفاهی زرتشتیان و کشور نیز از کفمان رفت. به خانواده ارجمند آن گرامی و همکیشان آرامش باد می گویم.

نام : ... زمان : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۹:۱۰:۵۷

روانش شاد وراهش پررهرو باد

نام : كامران جمشيدى زمان : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۹:۴۶:۲۰

براستى روانش شاد. ان اندازه مردمى و کنشگر بود که گمانم همه با او خاطره داریم. کاش مانند او بیشتر داشتیم و داشته باشیم. به همسر گرامى ایشان و همه خاندان و بازماندکان ارامش باد مى گویم.

نام : سرهنگ دینیار خسرویانی زمان : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ _ ۱۶:۳۷:۴۷

درگذشت بهشتی روان دکتر فرهنگ مهر خدمتگزار راستین هازمان زرتشتی و میهن عزیز ایران را بخانواده ان روانشاد و همکیشان ارامش باد میگویم روانش شاد و بهشت برین جایگاهش باد

نام : هلمند اربابی زمان : ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۱:۲۳:۱۹

آدمی هنگامیکه به بزرگانی چون فرهنگ مهر نزدیک میشود, سرشار از توان و نیرو میشود. فرهنگ مهر چون مهرِ تابان در فرهنگ ما بود و تا دیرگاهان در فرهنگ ایرانزمین نیک خواهد درخشید.

نام : Cyrus Farhomand زمان : ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ _ ۱۵:۲۸:۱۵

فَروَهَر پروفِسور فَرهنگ مِهر، بُزرگ دانشمندِ والایِ زَرتُشتی را، که از چِهره هایِ والایِ زَرتُشت شناسی جهانی می بود، می ستاییم و دُرود می داریم. روان بُزرگوارشان شاد و نام و یادشان جاودان باد.

نام : فرشاد فروردین زمان : ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ _ ۲۱:۲۵:۵۶

روان دکتر فرهنگ مهر عزیز و فرهیخته و خدمتگزار شاد باد، بهشت برین جایگاهشان باد

نام : ایرانی زمان : ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ _ ۲۱:۳۱:۰۹

از شما و فرشید تشکر میکنم که گفتگو جالب ایشان را به ما نشان دادید .ایا باز هم هست ؟

نام : خسرو مهرفر زمان : ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ _ ۲۲:۱۵:۵۸

فرهنگ جاودان ایران، تاریخ معاصر ما و دین بهی‌ یکی‌ از فرزندان بزرگ خود را از دست داد. راهش پر ستاره با د!

نام : مهربان پولادی زمان : ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۴:۱۹:۴۰

ایریس تنام اوروانو یزه مییده روانش شاد و برای بازماندگان از درگاه اهورامزدا آرامش خواستارم

نام : ف.ش زمان : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۰:۳۱:۴۵

روانشان شاد و به سرای روشن نیکان باد. به راستی که کنشگر و فرهیخته ای گرانقدر از میان ما رفت.یادشان همیشه سبز باد. برای خانواده گرامی ایشان تندرستی و آرامش آرزو دارم.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics