تاریخ پست:1397/2/6 18:43
خبریار امرداد: گوهر برومندی

آیین پرسه‌ی روانشاد مهربان شهریار مهرشاهی سرایدار پیشین مجموعه فرهنگی ورزشی مارکار تهرانپارس و خدمتگزار دلسوز هازمان زرتشتی برگزار شد.
شماری از زرتشتیان، کنشگران هازمان زرتشتی، خویشان و آشنایان پنج‌شنبه ششم اردیبهشت‌ماه 1397 خورشیدی  در آیین گرامی‌داشت یاد روانشاد مهربان شهریار مهرشاهی در تالار ایرج شرکت کردند.
موبد اردشیر مهربانی اوستا‌خوانی این آیین را بر دوش داشت. تاج‌گوهر خادم در سخنرانی خود به زندگی‌نامه‌ی آن روانشاد اشاره کرد و گفت: مهربان مهرشاهی فرزند  کشور نوشیروان و شهریار آبادان، سال 1316 خورشیدی  در نرسی‌آباد یزد دیده به جهان گشود. و تا پایان دبستان در نرسی‌آباد زندگی کرد و پس از آن همراه با خانواده به تهران آمد. چندین سال بر روی ماشین‌های سنگین کار کرد. از سال 1365 با هما رشیدی ازدواج کرد. فرزند آن روانشاد پرگل و نوه‌ی وی مهرسام افشاری نام دارند. روانشاد مهربان مهرشاهی از سال 1367 خورشیدی به عنوان سرایدار مجموعه فرهنگی دینی ورزشی مارکار تهرانپارس مشغول به کار شد و در مدت 24 سال خدمت در این مجموعه نقش به سزایی در آبادانی و سرسبزی این مکان داشته است. در آیین‌ها، اردوها، پیکارهای ورزشی و دورهمی‌هایی که در مجموعه برگزار می‌شد دلسوزانه از هیچ تلاشی کوتاهی نمی‌کرد. روانشاد مهربان مهرشاهی 27 اسفندماه 1396 خورشیدی به شوند بیماری در سن 80 سالگی درگذشت. سخنران این آیین پیام آرامش‌باد هموندان کانون دانشجویان زرتشتی را خواند و همچنین انجمن زرتشتیان تهران، مدیریت و پرسنل تالار پذیرایی، انجمن زرتشتیان شریف‌آباد مقیم تهران (اشا)، اسفندیار اختیاری، نماینده‌ ایرانیان زرتشتی در مجلس کمیسیون مددکاری انجمن زرتشتیان کرج پیام آرامش باد دادند. خادم در ادامه از شش امشاسپندان که نماد فروزه‌های اهورامزدا هستند گفت:این فروزه‌ها پله‌های رسیدن به اهورامزدا هستند که با چشم خرد و با اندیشه باید آنها را شناخت و درک کرد. بر روی سفره‌های آیینی نمادهایی از امشاسپندان وجود دارد. وی هر یک از نمادها را برشمرد و توضیح داد.
واژه‌ی پرسه به چم (:معنی) پرسیدن احوال از بستگان و خویشان تازه درگذشته است.

 

موبد اردشیر مهربانی

چهره میانی: افشین نمیرانیان جانشین فرنشین انجمن زرتشتیان تهران

چهره میانی: آرین یگانگی، دبیر کانون دانشجویان زرتشتی

گوهرخداداد کوچکی(خادم) سخنران پرسه

همسر روانشاد هما رشیدی

فرتورازهمایون مهرزاد است.

1393


تاریخ پست:1397/2/6 18:43 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2645

دیدگاه هموندان

نام : بتی کاراندیش زمان : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ _ ۲۳:۱۶:۲۴

جناب آقای همایون مهرزاد . با درود و سپاس فراوان از عکسهای بیادماندنی و زیبایی که گرفتید و مراسم یادبودی که برگزار شد فوق العاده بود . روحشون شاد باشه از شما هم سپاسگزارم .

نام : سیاوش نمیرانیان زمان : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ _ ۰۲:۰۵:۲۵

یادش گرامی و زنده است. مرگ بعضی آدمها را نمی‌شود باور داشت. چون هر روز خاطرات کودکی‌ تا بزرگسالی‌ات را که ورق میزنی، هر چند کمرنگ، ولی در گوشه‌ای از تصویر حضور دارند. از انجمن گرامی که با نیک‌اندیشی این آیین را برگزار کرد خواهشمندم نام دو تن را در مارکار زنده نگاه دارند؛ روانشاد مهربان مهرشاهی و روانشاد موبد رستم یزشنی. درود بر روان پاکشان

نام : فرشید زمان : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ _ ۰۵:۳۳:۳۰

با بهترین درودها ، یاد و خاطره اش گرامی باد . درود به روان پاکش که با جان و دل به جماعت خدمت کرد .

نام : نازنین زمان : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ _ ۱۹:۱۷:۰۰

روح وروانش شاد باشه مهربان مهرشاهی که به مهربون مارکاری معروف بود مردی بسیار نیک وخانواده دوست وزحمتکش بود یاد وخا طره اش همیشه زنده است

نام : بهـروز منشنى زمان : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ _ ۲۰:۴۰:۴۱

روانش شاد و گروسمان نشین باد و یاد این خادم دلسوز و سخت کوش گرامى باد...

نام : بابک سلامتی زمان : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ _ ۲۱:۲۲:۳۵

روان مهربان مهربان به مینو شاد باد.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics