تاریخ پست:1397/5/7 17:50
خبرنگار امرداد: سپینود جم

هفتمین کارگروه گردشگری استان فارس با آرمان بررسی توانمندی‌ها، گسترش و پیشبرد گردشگری و صنایع دستی خانوارهای عشایری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، در این نشست که به ریاست معاون گردشگری و امور زائرین استانداری ، دبیری مدیر کل میراث فرهنگی و باشندگی هموندان (:اعضا) در سالن جلسات استانداری برگزار شد، مصیب امیری  مدیر کل میراث فرهنگی فارس با تاکید بر بهره‌گیری از همه‌ی ظرفیت‌های گردشگری استان گفت: فارس در حوزه گردشگری عشایر از توانمندی خوبی برخوردار است و سیاست‌گذاری و برنامه ریزی برای توسعه و گسترش گردشگری جامعه‌محور و برپایه‌ی زیست‌بوم پایدار، شناساندن ویژگی‌های زندگی، فعالیت‌ها، یادمان‌های (میراث) فرهنگی و معنوی عشایر و گسترش روابط و تعاملات اجتماعی-فرهنگی میان عشایر و گردشگران و شناساندن ارزش‌های فرهنگی اصیل عشایر از آرمان‌های توسعه این گردشگری پرمایه (:غنی) است.

وی افزود: همچنین در این گردشگری فرصتی برای کمک به شناساندن، حفظ و نگاهداری از میراث معنوی، مراسم آیین‌های قومی-بومی و گوناگونی‌بخشیدن به کنش‌ها و منابع درآمدی و رفاه خانوارهای عشایری در نظر است.

این مقام مسوول گسترش اقامتگاه‌های بوم گردی در گردشگری عشایر را نیز مطرح می‌داند و از کوشش برای فراهم کردن بستر لازم برای افزایش توانمندی‌های اقامتی و پذیرایی با معرفی تنوع فرهنگی شامل ساختار اجتماعی و غذاهای بومی، هازمان (:جامعه) عشایری و  به‌ویژه صنایع دستی در استان خبر داد.

امیری با اشاره به صدور پروانه‌ی 61 اقامتگاه بوم گردی در فارس اعلام کرد: 250 متقاضی دیگر نیز در این حوزه وجود دارند که بستر مناسب برای ارتقا سطح زیر ساخت‌های گردشگری روستایی و عشایری استان است.

وی در دنباله گفت: همچنین ثبت آداب و رسم‌های عشایر در فهرست میراث ناملموس به‌گونه‌ی کارشناسی و پی‌درپی در دستور کار قرار دارد و برای نمایش توانمندی‌های ارزشمند صنایع دستی عشایر استان، نمایشگاهی در شهریورماه سال 1397 خورشیدی پیش‌بینی شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس ابعاد گردشگری عشایری-روستایی را گسترده دانست و گفت: در کنار شناساندن و حفظ آداب و رسم‌ها، پشتیبانی از فرارده‌های صنایع دستی و خوراک نیز تاثیر مستقیم بر درآمدزایی، ایجاد کارآفرینی پایدار و مهاجرت معکوس روستاییان به شهرها خواهد داشت.

امیری افزود: برای گسترش گردشگری عشایری، فرهنگ‌سازی در بافت‌های عشايري، آموزش راهنمايان تورهای گردشگری عشايری، تبليغ جاذبه‌های عشايری با استفاده از رسانه‌ها، استفاده از تجارب پیروزمند در زمينه گردشگری بومی و محل مد نظر است.

معاون گردشگری استانداری فارس نیز  در جمع‌بندی نشست اظهار داشت: در زمینه‌ی توسعه‌ی زیر ساخت‌ها و ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی، نظارت فنی در صدور پروانه از اهمیت ویژه برخوردار است تا گردشگر امکان اقامت در یک فضای ایمن را داشته باشد.

فروزانی ادامه داد: برای صدور مجوز این اقامتگاه‌ها باید به سوی استانداردسازی و ایمن‌سازی سازه‌ها برویم تا متقاضی به اهمیت این موارد برای گرفتن مجوز پی ببرد.

وی یادآوری کرد: فراهم کردن یک شرایط نظام‌مند و مهندسی در این حوزه درخور نگرش است و باید در نظر داشت دگرگونی اقتصاد روستاییان از کشاورزی به گردشگری یک حرکت تدریجی است و یک شبه به فرجام نمی‌رسد.

فرتور از روابط عمومی میراث فارس است.

1986

 


تاریخ پست:1397/5/7 17:50 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :563

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics