تاریخ پست:1397/7/30 12:26
خبرنگار امرداد: سیاوُش آریا

سومین همایش ملی فرهنگ، گردشگری و هویت شهری از سوی موسسه‌ی علمی، پژوهشی مهراندیشان ارفع در سالن فرهنگسرای کوثر شهرستان کرمان برگزار شد. در این همایش ملی، پژوهشگران، دانشجویان و استادان دانشگاه به جنبه‌های گوناگون گردشگری پرداخته و چالش‌ها و راهکارهای این پیشه‌ی (:صنعت) بزرگ جهانی را بررسی کرده و نوشتارهای خود را ارایه دادند.

به گزارش امرداد، پژوهشگران، دانشجویان و استادان دانشگاه در نشستی تخصصی در واپسین روزهای مهرماه در شهرستان کرمان گِرد هم آمده و چالش ها، فرصت ها و راهکارهای علمیِ پیشه ی گردشگری را بررسی کردند. این همایش که سومین سال خود را تجربه می کند در سه بخش با موضوع های گوناگون و در پیوند با گردشگری از ساعت 9 و سی دقیقه بامداد چهارشنبه 25 مهرماه در سالن فرهنگسرای کوثر کرمان برگزار شد. در هر بخش از این برنامه 4 سخنران، تازه ترین پژوهش های خود را ارایه داده و پس از آن به پرسش های باشندگان (:حاضران) پاسخ می دادند. همچنین در هر بخش یا همان پنل یک تن (:نفر) ریاست آن را بردوش داشته و چند تن نیز، به عنوان داور نوشتارها را بررسی و داوری می کردند. سه بخش یا شاخه ی نشست بدین ترتیب بود : 1- گردشگری سلامت (چالش ها، فرصت ها و راهکارها) 2- گردشگری علمی، توسعه پایدار (چالش ها، فرصت ها و راهکارها) 3 – گردشگری معماری و شهرسازی (چالش ها، فرصت ها و راهکارها).

موضوع سخنرانی ها و پیوند آن با گردشگری

در سومین همایش ملی فرهنگ، گردشگری و هویت شهری 12 نوشتار یا همان مقاله ارایه شد و سخنرانان تازه ترین پژوهش های خود را بررسی کردند. موضوع این سخنرانی ها همگی در پیوند با گردشگری بوده و بدین ترتیب بود : 1- ارزیابی فضاهای عمومی شهری ( گردشگری، فراغتی) با رویکرد بر کارکردهای شبانه (مطالعه موردی : شهر بندرعباس) ، سخنران علی اصغرعبداللهی، هموند (:عضو) هیات علمی گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه باهنر کرمان 2- جایگاه گردشگری سلامت در ایران و استان کرمان، سخنران امیرعباس نجفی، هموند هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه بم 3- مخاطرات محیطی، ظرفیتی نو در پیشه ی گردشگری سیاه (مطالعه موردی : روستای گیسک شهرستان زرند) سخنران، مصطفا خبازی، هموند هیات علمی گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه باهنرکرمان 4- از مشاهده تا مشارکت : مسیر گردشگری مدرن تا گردشگری پست مدرن. سخنران، حمیده امیریزدانی، دکترای دانشگاه ادیان و مذاهب قم. بخش دوم همایش نیز بدین ترتیب بود : ارزیابی توزیع فضایی مراکزگردشگری نسبت به ساختار گسلی شهر سیرجان، سخنران امیرتکین محبی کرمانی، دانشگاه باهنر کرمان 2- تاثیر ثبت جهانی بیابان لوت در توسعه ی گردشگری شهری استان کرمان، سخنران سمیه ذهاب ناظوری، دانشگاه تهران 3- کاریز (:قنات) و گردشگری، سخنران محمد برشان، نویسنده و پژوهشگر 4- طراحی شهری مرکز محله بازار عزیز کرمان با تاکید بر رویکرد بازآفرینی پایدار شهری، سخنران مرضیه سلطانی نژاد از دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان. سومین و واپسین بخش همایش در برگیرنده ی موضوع های زیر بود : 1- بررسی جایگاه قلعه‌های اردشیر و دختر با آرمان مقصد تازه گردشگری شهرکرمان بر پایه ی مطالعات باستان شناسی، سخنران رضا ریاحیان از اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان 2- بخش بندی بازار گردشگری درون استانی کرمان از دیدگاه شهروندان کرمانی، سخنران هدا ورعی از موسسه آگاه اندیشان کارمانیا 3- شیوشگان تاریخی ناشناخته در دل کرمان، سخنران امید ابراهیمی، دانشگاه پیام نور کرمان 4- گنبد گبری گرینویچ روزگار باستان، سخنران ناصرشجاعی باغینی، مدرس دانشگاه عرفان.

آرمان همایش : تقویت زیرساخت های گردشگری و هویت شهری           

سومین همایش ملی فرهنگ، گردشگری و هویت شهری در راستای آرمان‌های والای فرهنگ مردمی در زمینه‌های زیبایی‌شناسی، هنر، مبلمان شهری و چگونگی کشف ظرفیت‌های گردشگری ایران به ویژه استان کرمان با باشندگی شمار زیادی از دانشجویان و دانش‌پژوهان و استادان دانشگاها در سالن فرهنگسرای کوثر شهرستان کرمان برگزار شد. در آیین گشایش همایش، بانو مرجان موسوی زاده، فرنشین (:رییس) ستاد برگزاری همایش با سپاس‌داری و سپاس‌گزاری از باشندگی گرم و دوستانه‌ی دانشجویان و دانش پژوهان و استادان دانشگاهای کشور در این نشست تخصصی، آرمان از برگزاری همایش را تقویت زیر ساخت‌های پیشه‌ی گردشگری و هویت شهری و بهره‌گیری از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود به ویژه در شهر کرمان برشمرد.

فرنشین ستاد برگزاری سومین همایش ملی فرهنگ، گردشگری و هویت شهری در دنباله‌ی سخنانش گفت: هویت شهری هرچه کم رنگ‌تر شود، اجتماع نیز با دشواری های (:مشکلات) بیشتری رو به رو خواهد شد. معماری‌های مناسب شهری تامین کننده‌ی آرامش، روان، افسردگی و شادابی در اجتماع هستند. از همین‌روی، پژوهشگران باید ساختمان‌ها را مطابق با هویت و فرهنگ شهر بسازند.

بانو موسوی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود گفت:  هویت شهری و فرهنگ شهری همانند دانه‌های تسبیح، درهم تنیده بوده و پیوند مستقیم باهم دارند. زیرا اگر که هویت شهرها از میان برود، فرهنگ شهرنیز، نابود خواهد شد.

بانو موسوی‌زاده در پایان افزود: این همایش در راستای تقویت زیرساخت‌های فرهنگی، گردشگری با حفظ هویت ایرانی-اسلامی برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در این مسیر گام‌های موثری در جهت آرامش، امنیت و زیبایی زندگی مردم ایران‌زمین برداریم.

برندسازی گردشگری، نیاز استان کرمان

در دنباله ی برنامه، صادق کریمی دبیرعلمی سومین همایش ملی فرهنگ، گردشگری و هویت شهری به ارایه‌ی گزارشی از اقدام‌ها و برنامه‌های اجرایی این همایش پرداخت و گفت: بیش از 180 نوشتار یا مقاله به دبیرخانه همایش فرستاده شده و پس از بررسی و داوری علمی نزدیک 80 نوشتار مورد پذیرش جای گرفت که 12 نوشتار برتر در این همایش بررسی و ارایه شد.

 دکتر کریمی در دنباله‌ی سخنانش گفت: در سومین همایش، ما باید بر آنچه که نداریم و تا کنون به آن توجه نکرده‌ایم در حوزه‌ی مدیریت گردشگری دست بگذاریم و کمی بزرگنمایی کنیم تا سیستم مدیریت گردشگری استان به آن توجه بیشتری داشته باشد.

دبیرعلمی سومین همایش ملی فرهنگ، گردشگری و هویت شهری در بخش دیگری از سخنانش گفت: در جهان پیشرفت و توسعه‌ی در ابعاد گوناگون حوزه گردشگری از دل پژوهش ها ، از دید اندیشمندان و از دل اهل فن بیرون می‌آید و این بایسته (:مستلزم) برگزاری این گونه همایش‌ها است.

کریمی با اشاره به هدف‌گذاری این همایش در دو موضوع برندسازی حوزه گردشگری یا توریسم علمی و برندسازی حوزه‌ی گردشگری، توریسم سلامت افزود: ما نیاز داریم این دو حوزه را در استان کرمان تقویت کنیم. زیرا در برندسازی این حوزه در استان کرمان جزو ضعیف ترین هستیم. و این درحالی است که سکوی پرش ما در پیشه‌ی گردشگری استان کرمان در همین دو موضوع است.

جای خالی سازمان میراث‌فرهنگی در همایش گردشگری

سومین همایش ملی فرهنگ، گردشگری و هویت شهری در شهرستان کرمان در حالی برگزار شد که همانند نشست پیشین، باز هم، هیچ نماینده ای از سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشنده نبود و این موضوع بیانگر این است که مدیران و سرپرستان سازمان میراث فرهنگی زیاد گوش شنوایی نداشته و به نشست های تخصصی ارجی نمی گذارند و از آن ها نیز به گونه ی کامل پشتیبانی نمی کنند. در صورتی که می توانست این همایش با باشندگی مدیران سازمان میراث فرهنگی به شیوه ی بهتر و علمی تری برگزار شود. هر چند که یک باستان شناس از سازمان میراث فرهنگی نتیجه ی تازه ترین بررسی ها و کاوش های قلعه های دختر و اردشیر را ارایه داد.

همایش ملی فرهنگ، گردشگری و هویت شهری با برگزاری سه نشست تخصصی در سه سال گذشته توانسته است گوشه ای از دشواری ها و کاستی های پیشه‌ی گردشگری کشور و استان کرمان را بازگو کند و در دنباله‌ی کار نیازمند حمایت مدیران و سرپرستان استانی است. سومین همایش ملی فرهنگ، گردشگری و هویت شهری در ساعت 5 پسین با گرفتن نگاره‌ای (:عکس) به رسم یادگاری به کار خود پایان داد. این همایش با کوشش‌های موسسه علمی، پژوهشی مهراندیشان ارفع و با پروانه (:مجوز)  ISC در سه سال گذشته برگزار شده است.


تاریخ پست:1397/7/30 12:26 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :234

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics