تاریخ پست:1397/10/6 9:43
شهرام پوردهی زین آباد

آیین درگذشت اشوزرتشت پسین چهارشنبه، پنجم دی‌ماه 1397 خورشیدی در تالار روانشاد یزدانی مجموعه دینی، فرهنگی و ورزشی زرتشتیان شیراز برگزار شد.
آغازگر این برنامه آیین اوستاخوانی به کوشش موبدیار رستم خسرویانی بود. سپس گروه سرود جوانان زرتشتی بندی از گات‌ها، سروده‌های اشوزرتشت، را به گونه‌‌ای آهنگین اجرا کرد. سپس ساناز گشتاسبی مجری این آیین به معرفی برنامه‌ها و نقش‌آفرینان آنها پرداخت. سپس ناهید فلفلی فرنشین کمیسیون دینی در جایگاه سخنران به سخنان اندیشه‌برانگیز اشوزرتشت و معنای «اشم وهو» اشاره کرد و از قانون اشا گفت و اینکه یک سخن درست را باید در زمان و مکان مناسب به زبان آورد. وی از گرامی‌داشت چهارآخشیج (آب، خاک، آتش و هوا) از 4000 سال پیش تاکنون گفت و از تلاش جهت پاکیزه نگهداشتن آنها هم اکنون به یکی از چالش‌های جهانی بدل شده است. پس از سخنان وی، نوبت به هنرنمایی آرامیس کاویانی خردسال شیرازی رسید که با تسلطی مثال زدنی به خواندن «صد و یک نام خدا» پرداخت، پایان‌بخش برنامه‌های این آیین، نمایشی روایت‌گونه به نویسندگی ناهید فلفلی و کارگردانی شهرام پوردهی بود که با هنرنمایی مهتاب گشتاسبی به عنوان راوی و فرنام ایرجی، چیستا نیکزاد، شیرین منوچهری، آرنیکا بهمردی و پیمان گشتاسبی به عنوان صداهای پرسش‌گر به اجرا درآمد.
در پایان این برنامه که هماهنگ‌کنندگی آن را ناهید فلفلی بر دوش داشت از باشندگان با آش ماش، سیروگ، نان، حلوا، کماج و میوه پذیرایی شد.

 اوستاخوانی توسط موبدیار رستم خسرویانی

آرامیس کاویانی و خواندن صد و یک نام خدا

پخت آش ماش به کوشش تعدادی از بانوان

ساناز گشتاسبی مجری برنامه

سخرانی ناهید فلفلی فرنشین کمیسیون دینی

سفره آیین درگذشت اشوزرتشت در شیراز

صداپیشگان نمایش در کنار ناهید فلفلی نویسنده نمایش

گاتهاخوانی توسط گروه سرود جوانان زرتشتی شیراز

مهتاب گشتاسبی راوی نمایش

پذیرایی از باشندگان

فرتور از شهرام پوردهی است.

0114


تاریخ پست:1397/10/6 9:43 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2469

دیدگاه هموندان

نام : نريمان زمان : ۷ دی ۱۳۹۷ _ ۰۶:۵۵:۵۷

چه خوب است آیین درگذشت اشوزرتشت، بزرگ پیام آور آریایی را اینگونه با تدارک برنامه هایی مختلف برگزار کنیم و تنها به به جشن خوانی و خوردن آش و ... بسنده نکنیم . واقعاً باید به شیرازی ها دست مریزاد گفت.

نام : اسفنديار زمان : ۷ دی ۱۳۹۷ _ ۱۳:۳۰:۲۲

نریمان عزیز باهات موافقم، باید به شیرازی ها و گهنبارخانه محله یزد که برنامه هایی چون سرود و دکلمه و سخنرانی و حتی مثل شیرازی ها نمایش تدارک دیده اند ، دست مریزاد گفت . نبایستی اینگونه مراسم که باید بعد فرهنگی داشته باشد تنها به جشن خوانی و آش خوردن خلاصه شود . البته پاک کردن سبزی آش و پختن آن دورهمی خوب و نشان همازوری بود که در تهران به آن توجه خوبی شده بود.

نام : همکيش زمان : ۷ دی ۱۳۹۷ _ ۲۰:۴۹:۴۲

سپاس از امرداد بابت گزارش زیبایتان، من هم با دو دوست عزیزمون کاملاً موافقم. به چه موضوع ظریفی توجه کرده اید. من ششم فروردین بیشتر اوقات با خانواده شیراز هستم. جشن زادروز اشوزرتشت را هم در شیراز باشکوه برگزار می کنند. مثل سایر برنامه ها و جشن هاشون درود

نام : ماوندادی زمان : ۸ دی ۱۳۹۷ _ ۲۰:۰۶:۲۳

با سپاس از فرمایشات دوستان چند نکته هست. هر محله که تو یزد برنامه اجرا میشه بنا به سنت و موقعیت محله فرق داره. شما در نظر داشته باشیدشهر شیراز تعداد باشندگان در سالن از محله های کم جمعیت یزد هم کمتره. میشه این برنامه رو تو تهران یا کرج اجرا کرد. شما تو یزد وقتی برنامه هست نسبت به جشن و زمان فرق داره یکسان برنامه های تکراری من از زمانی که دیدم و یادم هست برنامه ها شیراز یکسان بوده. تو یزد بزرگداشت اشوزرتشت با زادروز شان 360 درجه فرق داره. همه چیز جای خودش خوبه

نام : مهربانی زمان : ۸ دی ۱۳۹۷ _ ۲۱:۰۶:۳۸

چرا کانون دانشجویان زرتشتی و انجمن یانشوران مانتره که بیشترین تعداد برنامه های فرهنگی، ورزشی و اردوهای جوانان را برگزار می کنند و بیشترین تدارک را جهت برنامه های شاد از جمله معارفه دانشجویان و شب چله و ... می بینند. به برگزاری مراسم زادروز و به پیامبری رسیدن و درگذشت پیامبرمان اشوزرتشت نمی پردازند و با بیشترین منابع انسانی جوانان و پرانرژی در اختیارشان کمترین زمان را هم صرف تدارک دیدن مراسم در شان این دو آیین بزرگ و بزرگداشت مقام اشوزرتشت نمی کنند. آرزو می کنم این صحبت بنده حقیر تلنگری باشد تا از این پس این دو نهاد شایسته که بخشی از بار فرهنگی جامعه را به دوش می کشند از سال آینده در این زمینه نیز زبانزد باشند. جا دارد به شیرازی ها خسته نباشید بگم و دستشان را بفشارم که به تمامی آیین ها و برنامه ها نگاه متعادلی دارند. همچنین در این مجال به کانون و یانشوران که سال پرکاری را پشت سرگذاشته اند خسته نباشید و خداقوت میگم.

نام : مالی زمان : ۹ دی ۱۳۹۷ _ ۱۶:۴۲:۱۸

آقا یا خانم ماوندادی، اگر فرض رو بر کم بودن جمعیت شیراز نسبت به محله های کم جمعیت یزد بگذاریم آنوقت بازهم فرمایشات دوستان درست است، وقتی یک جمعیت محدود اینگونه با برنامه عمل می کنند، چرا مکان های دیگر با جمعیت بیشتر از آنها الگو نگیرند؟ دوم اینکه برنامه های یکسان اما نوآورانه ایرادش کجاست، همه از برنامه یکسان خسته می شوند و به مرور کم رنگ می شود، اما چیزی که ما میبینیم تکرار پررنگ برنامه هاست که همین هم گواه همت و همازوری شیرازی هاست. سوم آیا بزرگداشت مقام اشوزرتشت چون درگذشت است بایستی کمرنگ برگزار شود و از بستر فرهنگی آن بهره نبریم تا در زادروزش 360 درجه بچرخیم. من هم موافقم همه چیز جای خودش خوب است. پس بیاییم برای هر برنامه ای ارزش قایل شویم و تکراری شدن را بهانه کم کاری هایمان قرار ندهیم. من به نوبه خود همیشه شیرازی ها را بابت همازوری و همتشان ستایش کرده ام و ستایش خواهم کرد. خدا قسمت کند روزگاری به همراه خانواده ام بودن در جمعشان را تجربه کنیم .

نام : سروش زمان : ۱۰ دی ۱۳۹۷ _ ۱۹:۵۲:۳۷

دمتون گرم، کارتون خیلی درسته. امیدوارم اشوزرتشت در تمامی کارها و برنامه هاتون کمک کارتون باشه.

نام : ماوندادی زمان : ۱۰ دی ۱۳۹۷ _ ۲۳:۳۱:۵۷

درود بر شما بهدین مالی منظور از باشندگان تو سالن شاید یک دهم جمعیت زرتشتیان شیراز نیست. من خودم و خانواده چند سال در کنار شیرازی ها بوده حتی تو جشن زادروز اشوزرتشت برنامه اجرا کردم. من که تازگی و یا این همه تعریف. از این برنامه ها ندیدم شاد و سر بلند باشید سپاس از تارنامه امرداد

نام : خدايار زمان : ۱۴ دی ۱۳۹۷ _ ۰۶:۴۱:۳۱

ماوندادی فرزانه گرامی اینکه سال ها در کنار عزیزانی باشیم و نبینیم و احساس نکنیم اتفاقی عادی است. بچه هایمان سال ها در کنارمان هستند. محبت می کنیم نمی بینند، عشق میورزیم احساس نمی کنند. دوستشان داریم نمی فهمند. خیلی ها آرزو دارند پدر و مادری چون ما داشته باشند و خوبی های ما را می بینند ولی فرزند خودمان نه. پس احتمالاً شما هم از این دست فرزندان هستی و در خانواده شیراز بودی و همه بهترین ها را برایت خواسته اند و ندیدی ّ خوبی هایشان. حسن برنامه هایشان و ... ندیدی . بقیه هم می بینند و نمی بینی. پس نگاه باید تغییر کند . شما نمی بینی و دیگران می بینند. چه اصراری دارید به هم بفهمانید مثل شما فکر کنند و از چیزی که از نگاهشان تعریفی است تعریف و تمجید نکنند. یزد و تهران و کرج و کرمان و اصفهان و اهواز و زاهدان هم خوبند. اهواز چند نغرند که همت می کنند و از جاهای مختلف جمع میشوند و با تعداد کم برنامه ای هرچند کوچک برگزار می کنند. حالا اگر کسی آمد و گفت درود به همتشان باید بگیم این چند نفر که از جمعیت یک روستای متروکه یزد هم کمترند! همه سعی کنیم به تازه کردن افکار و محیطمان اندیشه کنیم که اشوزرتشت فرموده است.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics