تاریخ پست:1397/10/10 12:3
خبریار امرداد: مهشید شهریاری

گهنبار شاه عباسی در کرمان برگزار می‌شودگهنبار شاه عباسی در آتشکده‌ی دولت‌خانه‌ی کرمان، هم‌زمان با گهنبار چهره‌ی میدیاریم‌ گاه برگزار می‌شود.

زرتشتیان کرمان سه‌شنبه 11 دی‌ماه 1397 خورشیدی از ساعت 10 بامداد در دولتخانه‌ی کرمان برای به جا آوردن آیین گهنبار شاه عباسی گردهم می‌آیند. همچنین پیش از برگزاری گهنبار، از نهم دی‌ماه برای آماده‌سازی و برگزاری این آیین همازور می‌شوند.

این گهنبار به شاه عباسی نامور شد؛ از این رو که به دستور شاه عباس شمار بسياری از زرتشتیان كرمان از اجرای يک حكمی که به دور از دادگری بود، رهایی یافتند. سال گذشته، همزمان با آیین گهنبارخوانی همایش چهارصدمین سال این آیین نیز برگزار شد.

در گذشته اين گهنبار در زيارتگاهی خارج از شهر كرمان، در جاده‌ی آرامگاه زرتشتيان به نام «باب كمال» برگزار می‌شد که در این مکان دو سرو از آن روزگار به یادگار کاشته‌اند که تا کنون ماندگار است.

نزديک به 100 سال است كه اين آيين هر ساله با همياری و دهش زرتشتیان کرمان در آتشكده دولت‌خانه برگزار می‌شود.

دولت‌خانه محله‌ای آشنا در مركز شهر كرمان است كه محل زايش و زندگی بسياری از بزرگان هازمان زرتشتيان كرمان همچون «استاد پرويز شهرياری» است.

گهنبارها آیین‌هایی در پیوند با کشاورزی، دامداری و زندگی کشاورزی هستند. برگزاری این آیین، در آغاز جشن کشاورزی بوده‌ است. هر کدام از گهنبارها، برابر با زمانی هستند که دگرگونی‌های بنیادین برای کشاورزان رخ می‌دهد و این دگرگونی‌ها با خود جشن و شادی می‌آورد. شادی و گردهم‌آیی اصلی‌ترین آرمان این گهنبارها بود.

.


تاریخ پست:1397/10/10 12:3 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :782

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics