تاریخ پست:1397/10/15 23:33
شهرام پوردهی زین آباد

آیین گهنبار چَهره‌ی میدیاریم‌گاه واپسین روز چَهره در تالار روانشاد یزدانی شیراز برگزار ‌شد.
گهنبارخوانی در واپسین روز چهره‌ی میدیاریم‌گاه، ورهرام ایزد از ماه دی در گاهشمار زرتشتی، برابر با آدینه 14 دی‌ماه 1397 خورشیدی از ساعت 18 در تالار روانشاد یزدانی مجموعه دینی، فرهنگی، ورزشی زرتشتیان شیراز برگزار ‌شد.
در این آیین باشندگان همراه با موبدیار رستم خسرویانی با دستانی برافراشته به اوستاخوانی و نیایش ایستادند. در ادامه وانیا چشمه با باشندگی در جایگاه، نیایشی شعرگونه‌ را برای باشندگان خواند. پس از آن هوشنگ اسفندیاریان سخنگوی انجمن زرتشتیان شیراز بر پایه‌ی گهنبارهای چند سال اخیر به گزارشی از عملکرد انجمن پرداخت. وی همچنین از افزوده شدن آزاده نمیرانیان به هموندان شورای حل اختلاف زرتشتیان شیراز خبر داد. پایان بخش مراسم گهنبار نیز اجرای سرود ((بچه بهدین)) توسط گروهی از دوشیزگان خردسال بود که با سرپرستی مهتاب گشتاسبی به اجرا درآمد. پس از پایان مراسم نیز از باشندگان با شام و شیرینی و لُرک( آجیلی آمیخته از میوه‌های خشک) و میوه پذیرایی شد.
گهنبار چَهره‌ی پنجم در هر سال، گهنبار میدیاریم‌ است. این گهنبار از روز مهر ایزد تا روز ورهرام از ماه دی و مانند گهنبارهای پیشین به مدت پنج روز برگزار می‌شود. میدیاریم یعنی میانه‌ی آرامش، به همین روی این جشن در زمانی برگزار می‌شود که هنگام آرامش و استراحت کشاورزان و دامداران است. زرتشتیان این گهنبار را نیز مانند دیگر گهنبارها در خانه‌ی خود و یا در مکان‌های سپندینه‌ی آتشکده برگزار می‌کنند.

  موبدیار رستم خسرویانی

  موبدیار رستم خسرویانی

روزنامه دیواری یکی از دانش آموزان.

  وانیا چشمه

 دوشیزه وانیا چشمه

انتشار شماره جدید گاهنامه پیام سبز

انتشار شماره جدید گاهنامه پیام سبز

هوشنگ اسفندیاریان سخنگوی انجمن

اجرای سرود خردسالان

اجرای سرود توسط دوشیزگان خردسال

فرتور از شهرام پوردهی است.

0114


تاریخ پست:1397/10/15 23:33 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1541

دیدگاه هموندان

نام : نيلوفر زمان : ۱۷ دی ۱۳۹۷ _ ۱۴:۱۱:۲۷

چه عنوان جذابی برای گزارشتون انتخاب کردین. امیدوارم آرامش مهمان محفل تمام خانواده ها باشه. وقتی کشتی نو کردن نوجوانان در گاهان بار شیراز رو دیدم آرامش پیدا کردم.

نام : مهرافزا زمان : ۱۷ دی ۱۳۹۷ _ ۱۵:۲۹:۴۳

من هم دوست دارم تو مراسم ها کشتی نو کنم ولی خجالت می کشم. چون کسی نو نمیکنه و فقط می ایستن یا میشینن اوستا گوش میدن. خوبه تو شیراز بزرگ و کوچیک کنار هم می ایستن و کشتی نو میکنن. احتمالاّ معلماشون هستن خوش به حالشون

نام : برخوردار زمان : ۱۸ دی ۱۳۹۷ _ ۰۰:۱۸:۲۸

حضور این تعداد نوجوان و جوان در مراسم گاهان بار را بایست به فال نیک گرفت . درود به جمعتون شیرازیا. سپاس از امرداد بابت روایت رویدادها به زبان نوشتار و تصویر .

نام : شهروز زمان : ۱۸ دی ۱۳۹۷ _ ۲۲:۳۱:۳۸

دست مریزاد گزارش و عکساتون عالی بود. جای ما هم تو جمعتون خالی بود. امیدوارم همیشه همینطور با همت بمونین.

نام : اسفنديار زمان : ۱۹ دی ۱۳۹۷ _ ۱۶:۲۱:۳۸

شهروز عزیز شک نکن که باهمت خواهند ماند. چند بار به شیراز سفر کرده ام و خبرهای این شهر رو دنبال می کنم. به لحاظ توجهی که به نسل آینده داشته و دارند. اجتماعی پویا و سرزنده و همازور باهمت دارند و خواهند داشت.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics