تاریخ پست:1397/10/16 14:54
دیدگاه کیخسرو خانبدر درباره دوران فترت

انسان‌ها قطعیت را بر بلاتکلیفی ترجیح می‌دهند

خبرنگار امرداد: گوهر برومندی

دیدگاه کیخسرو خانبدر درباره دوران فترت: انسان‌ها قطعیت را به بلاتکلیفی ترجیح می‌دهندنوشتاری که در دنبال می‌خوانید به نگارش کیخسرو خانبدر، کنشگر جامعه (:هازمان) زرتشتی با عنوان «دوره‌ای به نام فترت انجمن زرتشتیان تهران و آثار منفی آن بر روح جمعی زرتشتیان» است که به تاثیرگذار بودن این دوره  بر هازمان زرتشتیان می‌پردازد.

 «قاعده این است که انسان‌‌ها قطعیت را به بلاتکلیفی ترجیح می‌‌دهند. مطالعات نشان داده‌‌اند که افراد ترجیح می‌‌دهند قطعاً در زمان حال به آن‌‌‌ها شوک الکتریکی زده شود تا این که احتمال برود در آینده شوک بگیرند؛ زمانی‌‌‌که منتظر یک شوک پیش‌‌‌بینی‌‌ناپذیر (یا دیگر محرک‌‌های نامطلوب) هستند سیستم عصبی آنان‌ فعالیت بیشتری نشان می‌‌دهد تا زمانی‌‌‌که در انتظار شوکی پیش‌‌‌بینی‌‌شده‌‌اند. تفاوت افراد در این است که بلاتکلیفی تا چه حد آن‌‌‌ها را آزار می‌‌دهد.

 این همان چیزی است که مقیاس نابردباری بلاتکلیفی (IUS) می‌‌سنجد. این مقیاس، که در ۱۹۹۴ گروهی از پژوهشگران در کِبِک آن را ایجاد کردند، به ارزیابی این مساله می‌‌پردازد که افراد تا چه حد مشتاق پیش‌‌‌بینی‌‌پذیری هستند و در موقعیت‌‌های مبهم چطور واکنش نشان می‌‌‌دهند.

در تاریخ ۳۱-۱-۹۷ مردم زرتشتی تهران با اشتیاق و امید فراوان در انتخابات گزینش هیات مدیره‌ی گردش ۴۴  انجمن زرتشتیان تهران شرکت کرده و وظیفه‌ی اجتماعی خود را به امید دوره‌ای تازه برای جامعه زرتشتی به جا آوردند.

مردم زرتشتی بسیار امیدوار بودند که با پیش بینی‌های اعضای محترم انجمن گردش ۴۳ و قول‌های دلگرم کننده‌ی خانم صیدی نماینده‌ی محترم وزارت کشور، این دوره چیزی به نام فترت نخواهیم داشت .

جامعه امیدوارانه چشم انتظار چهارم آبان نود و هفت و آغاز فعالیت انجمن زرتشتیان تهران نشسته بودند. و شوربختانه فترت به جامعه ما تحمیل شد.

 واژه (فترت /fatrat/ در فرهنگ فارسی عمید، (اسم مصدر، [عربی: فترَة، جمع: فترات]. سستی؛ کندی؛ بازماندگی؛ ضعف) معنا شده است. برپایه‌ی همین معنا، ضعف، سستی و بازماندگی به مردم ما و برگزیدگانشان تحمیل شد. فترت با خود بلاتکلیفی، اضطراب و تنش به همراه می‌آورد. فترت بر کارایی مردم  و برگزیدگانشان در این گردش انجمن می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد.

دوران فترت ناامیدی و دلسردی برای جامعه ما به همراه دارد. این دلسردی شامل برگزیدگان هیات‌مدیره این دوره انجمن هم خواهد شد و بر عملکرد و کارایی آنها می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد.

همکیشان برای اعتراض به این وضعیت و تغییر آن در شبکه‌های اجتماعی تلاش‌هایی را آغاز کرده‌اند و هشتگ #حقوق زرتشتیان را ایجاد کردند. هشتگ #حقوق زرتشتیان در تلگرام با نزدیک به شش هزار بازدید و حمایت قابل توجه هموطنان فوق‌العاده موفقیت‌آمیز بود. در شبکه‌های اینستاگرام و توییتر هم بازخورد قابل قبولی داشت. ادامه دوران فترت روح جمعی زرتشتیان را خواهد آزرد و آن‌ها را به عکس‌العمل وا خواهد داشت.

طبق قانون "نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی" ، ماده ۷- کمیسیون احزاب موظف است پس از بررسی شرایط موضوع ماده (۶) حداکثر ظرف مدت پنج ماه از تاریخ درخواست در مورد صدور پروانه اعلام نظر کند............(این زمان در مورد مجوز اولیه برای احزاب سه ماه است).

تبصره یک - در صورتیکه این کمیسیون در مهلت مقرر اعلام نظر نکند وزیر کشور موظف است ظرف حداکثر یک ماه پس از انقضای مهلت، پروانه فعالیت نهایی را صادر کند.

آنچه بیان شد به این معنی است که مهلت قانونی کمیسیون ماده ده احزاب به پایان رسیده است (قانونا کمیسیون ماده ده دیگر مسوول این پرونده نیست) و از وزیر محترم کشور انتظار می‌رود طبق قانون پروانه فعالیت انجمن زرتشتیان تهران گردش ۴۴ را صادر کند.
آرزوی ما بهدینان این است که یک خواست ساده ما از مسوولان محترم کشور برای اجرای قانون، به نتیجه‌ی منطقی خود برسد. تمام تلاش مردم ما این است که این درخواست قانونی، شکل پیچیده و سیاسی و هزینه‌زایی پیدا نکند.»

 

 


تاریخ پست:1397/10/16 14:54 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :3305

دیدگاه هموندان

نام : باستانی زمان : ۱۶ دی ۱۳۹۷ _ ۱۸:۲۹:۵۵

درود بر شما جناب خانبدر حرف دل ما را زدید. من هم از وزیر کشور درخواست شما را دارم.

نام : دینیاری زمان : ۱۶ دی ۱۳۹۷ _ ۲۰:۲۷:۰۳

واقعا نمی دونم هدف از این نوشته چی بود؟! همه ی اینها رو که خود ما هم میدونستیم. این نوشته با قسمتهای بی ربطِ به هم چسبیده چه منظوری رو میخواست برسونه؟!

نام : افلاطون زمان : ۱۷ دی ۱۳۹۷ _ ۰۲:۴۲:۰۵

احسنت و آفرین بر شما امیدواریم حق قانونی انجمن انجام شود جناب نماینده محترم چرا در این زمینه کاری انجام نمیدهند واقعا از آقای اختیاری انتظار داریم در زمینه به آقای حقوق زرتشتیان کمک کنند

نام : همکیش زمان : ۱۷ دی ۱۳۹۷ _ ۰۸:۲۸:۴۳

بادرود فراوان خدمت عزیزان و دلسوزان جامعه خوشنام زرتشتی واقعا قصد گلایه و انتقاد نداشته و ندارم ولی به عنوان یک فرد زرتشتی از نماینده محترم زرتشتیان درخواست دارم بجای حضور در کلیه مراسمها جشنها گردهماییها که در کلیه شهرهای زرتشتی نشین برگزار میشودوایشان شرکت میکنند که البته جای تقدیر هم دارد کمی هم به امور جامعه رسیدگی و باعث تسهیل در امور شوند.نکته مهمتر که باید هر چه زودتر این دوره تمام و برگزیدگان مردم در دورجدید جایگزین شوند عزیزانی هستند که هم اکنون عهده دار مسیولیت درانجمن هستند و در صورت هرگونه خدای ناکرده خطایی در دور بعد حضور نداشته وپاسخگونخواهند بود.

نام : کیخسرو خان بدر زمان : ۱۷ دی ۱۳۹۷ _ ۱۰:۵۵:۰۱

۱-نوشته هایم تحت تاثیر گزیده گوییهای نیچه به ویژه در کتاب چنین گفت زرتشت است که در متنی کوتاه و یک نفس همه درونیات و خواست خود را فشرده می گوید. ۲-تلاشم این بوده که متن منسجم و به هم آمیخته باشد و همکیشان را به هم اندیشی و راهگشایی ترغیب کند. ۳-معنی صریح متن این است. * دوره فترت طبق دلایل علمی بر روح جمعی زرتشتیان فشار منفی دارد. *اگر هیچکس نیست که دلنگرانی و ناراحتی ما را از این وضعیت به گوش وزارت کشور برساند ما مردم خودمان با هشتگ حقوق زرتشتیان دلنگرانیمان را بیان کرده ایم. *بهتر بود که وکیلانمان تذکر قانونی بدهند ولی چون صدای نیست ما مردم دلایل قانونی خودمان را روشن بیان کردیم و درخواست کردیم که پروانه انجمن گردش ۴۴ قانونی از طرف وزیر محترم کشور صادر شود. برای منافع جامعه چند خطی نوشته شد و حتما هستند کسانی که در ادامه بهتر و تاثیرگذارتر بنویسند. زنده باد زرتشتیان زنده باد ایرانیان

نام : متعجب زمان : ۱۷ دی ۱۳۹۷ _ ۱۵:۳۱:۳۱

آقای خانبدر از کجا میدانی که اعضای جدید مرتب به وزارت کشور مراجعه نمیکنند و نماینده و مسیولان جامعه در فکر نیستند؟ مسلما شما اولین فردی نیستی که این موضوع را مطرح میکنی.

نام : کیخسرو خان بدر زمان : ۱۷ دی ۱۳۹۷ _ ۱۹:۱۳:۲۶

جامعه ما می بایست صدا داشته باشد . جامعه ای که صدا نداشته باشد حقی هم ندارد. اینکه مسیولان به وزارت کشور رجوع کنند و به طریق آرام حقوق زرتشتیان را پیگیری کنند خوب است ، ولی به هیچ عنوان کافی نیست.ما این عزیزان را انتخاب کرده ایم که صدای جامعه ما باشند و از تربیونهای قانونی که در اختیار دارند صدای ناخرسندی ما باشند به خاطر سه ماه تاخیر درصدور مجوز انجمن زرتشتیان تهران. سه ماه است که خواست جامعه ما ندیده گرفته شده است و توقع ما صدای رساتری از مدیران اجتماعمان بود.

نام : همکیش زمان : ۱۸ دی ۱۳۹۷ _ ۰۸:۳۶:۴۸

اقای متعجب میشه بگی یکی از نتایجی که از مراجعه اعضای جدید نماینده و مسیولین به وزارت کشور بدست امده را در اینجا ذکر کنی تا ما بیاد داریم هر کی تو این جامعه کاری کرده دو برابر تبلیغ اون کارو انجام داده

نام : کیخسرو خان بدر زمان : ۱۸ دی ۱۳۹۷ _ ۱۶:۱۰:۱۶

و ضروری است به این نکته هم توجه کنیم و بیان شود. مردم زرتشتی مهربان و نجیب هستند و گاهی مورد بی مهری درون و بیرون جامعه خودمان قرار می گیرند.برخی یاران ، مردم ما را همیشه ساکت می پسندند.

نام : بابک شهریاری زمان : ۱۹ دی ۱۳۹۷ _ ۰۱:۴۹:۵۴

به نظر من مشکل از آنجا ناشی میشود که جامعه زرتشتی یک حزب نیست که قرار باشد وزارت محترم شور بر اساس قانون احزاب طبق این قانون در فرصتهایی چنین بلند مدت به صلاحیت هییت مدیره آن رسیدگی کند چه برسد به اینکه این فرصت هم به پایان رسیده باشد . امیدوارم شرایطی فراهم آید تا اصولا قبل از برگزاری انتخابات این صلاحیتها رسیدگی شود . امور یک جامعه با امور اعضاء و وابستگان یک حزب تفاوت ماهوی دارد و لازم است تا زمانی که قانون گذاران در قوه مقننه فرصت بررسی این موضوع را پیدا میکنند ، مجریان قانون در قوه مجریه دلسوزانه تر با این جامعه خوش نام و کهن سال تعامل کنند .

نام : کیخسرو خانبدر زمان : ۲۰ دی ۱۳۹۷ _ ۰۷:۱۶:۱۸

بسیار امیدواریم انجمن گردش چهل و چهار با تمام مشکلات انجمنی دانا و توانا باشد.انتظار داریم بیشتر و بهتر از تمام گردشهای قبلی در جهت منافع جامعه تلاش کنند. توقع داریم جامعه زرتشتیان تهران را چون یک خانواده به گرد خود بیاورند.و به صورت دوره ای گزارش تلاشها و موفقیت ها یا ناکامیهایشان را به جامعه بدهند و سنت خوبی را پایه گذاری کنند.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics