تاریخ پست:1397/11/9 18:48
در امرداد 405 چاپ شده است

برج ساعت یزد از فردوسی تا مارکار

خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

زرتشتيان بر پايه‌ي آموزش‌هاي اَشو زرتشت، همواره در راستاي گسترش دانش كوشيده‌اند كه براي نمونه مي‌توان از کوشش آن‌ها در بنياد‌گذاري مدارس به شيوه‌ي نوين، در سده‌ي گذشته‌ي تاريخ ايران ياد كرد.
شماری از زرتشتیان ایران نزدیک به ۳۰۰ سال پس از شکست امپراتوری ساسانی به هند کوچیدند و در درازای زمان شایستگی‌ها و توانایی‌های خود را در زمینه‌‌های صنعت، دانش، فرهنگ و سیاست نشان دادند و جایگاه ارزنده‌ای در میان مردمان هند یافتند.
پارسیان همواره به سرزمین مادری خود نیز نگاه ویژه‌ای داشته‌اند. ساخت آموزشگاه‌ها در شهرهای گوناگون برای زرتشتیان و غیرزرتشتیان، ساخت آب‌انبارها، آتشکده‌ها و دهشمندی به نیازمندان از کارهایی است که پارسیان در ایران انجام داده‌اند.
روان‌شاد پشوتن مارکار یکی از این پارسیان خیراندیش است که از سال 1301 خورشیدی کارهای نیک خود را در یزد با گشایش پرورشگاه مارکار آغاز و به دنبال آن دبستان و دبیرستان پسرانه و دخترانه ساخت.
نوشتاری با عنوان «برج ساعت یزد از فردوسی تا مارکار» در رویه‌ی زرتشتیان امرداد 405 چاپ شده است که در آن به یادگویه‌های (:خاطرات) اسفندیار مرادیان که سال‌ها مدیریت آموزشگاه مارکار را بر دوش داشته از سفرهای این مرد نیکوکار پارسی به ایران، چگونگی ساخت برج ساعت مارکار و دیگر کارهایی که در درازای ماندنش در سرزمین‌مان برای ایرانیان انجام داده، پرداخته است.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

لینک فروش اینترنتی شماره‌ی 405 امرداد

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد

نشانی دکه‌های شهر تهران ، کرج و حومه

 


تاریخ پست:1397/11/9 18:48 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :447

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics