تاریخ پست:1397/11/29 16:16
خبریار امرداد: مهشید شهریاری

آیین جشن اسفندگان و نکوداشت جایگاه مادران و  بانوان، روز سپندارمذ از ماه اسفند در گاهشمار زرتشتی، برابر با 29 بهمن‌ماه از سال‌نمای خورشیدی در دبستان دخترانه‌ی مارکار یزد برگزار شد.

خجسته آیین اسفندگان و روز مادران و بانوان پارسا در دبستان مارکار با اجرای برنامه‌های شاد و گوناگون جشن گرفته شد. در این آیین از هموندان انجمن اولیا مربیان سال تحصیلی گذشته که جایگاه برتری کشوری را به دست آوردند، سپاسداری شد. همچنین به مناسبت این روز فرخنده به آموزگاران و دانش‌آموزان پیش‌کش داده شد.

در گاهشمار سی روزه‌ی زرتشتیان پنجمین روز از هر ماه سپَنتَه‌آرمَیتی یا سپندارمذ نام دارد. زرتشتیان، جشن اسفندگان را، 29 بهمن‌ماه در گاهشمار رسمی کشور، همچون جشن‌های ماهیانه‌ی دیگر پاس می‌دارند. جشن اسفندگان در میان زرتشتیان به نام روز بانوان و مادران پارسا و نیکوکار نیز شناخته می‌شود. واژه‌ی سپَنتَه‌آرمَیتی به چم (:معنی) فروتنی و بردباری است.

فرتور رسیده است.

1986


تاریخ پست:1397/11/29 16:16 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1206

دیدگاه هموندان

نام : فرشید زمان : ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ _ ۱۹:۲۷:۴۵

با بهترین درودها ، نمیدانم باید خندید یا گریست ؟ چرا باید به دخترانمان یاد بدهیم که ...؟ این مادران اینده را روی زمین نشانده ایم در حالی که صندلی خالی در بغل دیوار چیده شده ! واقعا باید اول به مدیر و سپس به اولیا و مربیان تبریک گفت که مواظب هستند تا صندلی ها سالم بماند ولی ... برای همگان روزگار نیک ارزو دارم.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics