تاریخ پست:1397/11/30 12:29
یادی از استاد علی سامی

یک عمرِ پربار فرهنگی

گروه تاریخ

یادی از استاد علی سامی29 سال پیش در تاریخ 22 امرداد 1368 استاد علی سامی-محقق، نویسنده و مدرس، پس از یک عمر پربار فرهنگی در سن80 سالگی چهره در نقاب خاک کشید. نام خاندان سامی در تاریخ و فرهنگ چندین دهه اخیر فارس، نامی همراه با شعر و ادب و فرهنگ است، چرا که تا چهار نسل از اعضای این خانواده دارای عنوان علمی و ادبی و در زمان خود مرجع خدمات فرهنگی بوده‌اند.

نخستین فرد نامور خانواده سامی، ملاآقا بابا سامی از دانشمندان و شعرای قرن سیزدهم هجری بود و دومین فرد سرشناس از این خاندان آخوند مولی علی فرزند ملا آقا بابا، از فقها و فضلا و متکلمین قرن سیزدهم و اوایل سده‌ی چهاردهم و سومین فرزند نامور این خاندان آقا بزرگ سامی فرزند غلامعلی بود که از دانشمندان معاصر و از پیش قدمان نهضت آزادیخواهی و خدمات فرهنگی به شمار می‌آید و به مدت 40 سال با سمت دبیری در دبیرستان‌ها، به تدریس ادبیات فارسی و علوم عربی و فقهی مشغول و همچنین در نقاشی و مینیاتورسازی استاد بود.

مرحوم استاد علی سامی فرزند آقا بزرگ از دانشمندان و محققین پرکار فارس در سال 1289 شمسی در شیراز و در خانواده‌ای کازرونی الاصل (سلسله موالی کازرون) زاده شد. ایشان پس از تحصیلات مقدماتی، در رشته تاریخ و ادبیات و باستان‌شناسی مشغول تحصیل و هم در آن زمینه به کار مشغول شد و علم و عمل را در هم آمیخت. مشاغل گوناگون فرهنگی را یکی پس از دیگری گذراند و در هر کدام منشاء خدمات موثر گردید. برجسته‌ترین مشاغل اداری ایشان ریاست اداره باستان‌شناسی فارس و بنگاه علمی تخت جمشید و کاوش‌های علمی پاسارگاد و تپه‌های پیش از تاریخ اطراف مرودشت بود، که از اسفندماه 1318 تا 1340(سال بازنشستگی) به آن‌ها اشغال داشت.

وی اقدامات شایان توجهی در قسمت کاوش‌های علمی و تحقیقات باستان‌شناسی و تعمیر و مرمت تکایا و آثار باستانی انجام داده که از آن جمله کاوش‌های مهم در تخت جمشید و تعمیر مدرسه خان و مرمت تکایا و آرامگاه‌های بزرگان و عرفای شیراز است که شرح آن‌ها در کتاب گزارش‌های باستان‌شناسی، مجلد دوم و سوم آمده است. استاد سامی در طول حیات خویش سخنرانی‌های سودمندی در مجامع بزرگ فرهنگی و دانشگاهی ایران و خارج داشتند و تألیفات محققانه‌ای در فن خود فراهم و علاوه بر این‌ها سلسله مقالاتی در مجلات و روزنامه‌های وزین علمی منتشر کردند.

مرحوم سامی که گه گاه هم به سرودن شعر می‌پرداخت، سال‌های بازنشستگی را به تدریس در دانشگاه شیراز و تألیف و پژوهش گذراند، که بخشی از آثار چاپ شده ایشان به این شرح است: کتاب تمدن هخامنشی 3جلد -پارس در عهد باستانی –گزارش‌های باستان شناسی -روزها و یادها -تمدن ساسانی 3جلد -نقش ایران در فرهنگ اسلامی -مقام دانش در ایران باستان -خط و تحول آن در شرق باستان -آثار باستانی جلگه مرودشت و غیره.


تاریخ پست:1397/11/30 12:29 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :517

دیدگاه هموندان

نام : حسین غضایری زمان : ۲ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۴:۴۷:۴۸

و یکی از دیگر آثار سودمند ایشان،کتابی است تحت عنوان " آخرین شاه " که روایتگر روزگار شهریاری یزدگرد سوم است

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics