تاریخ پست:1397/12/15 16:16
مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد:

تخریب آب‌انبار تاریخی یزد ناشی از بارندگی

خبرنگار امرداد: گوهر برومندی

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد: تخریب آب‌انبار تاریخی ناشی از بارندگیمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از آسیب آب‌انبارتاریخی نامور به «آروک» در محله‌ی زرتشتی‌نشین و برخی دیگر از بناهای تاریخی گِلی بر اثر بارندگی‌های اخیر خبر داد.

سید مصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد در گفت‌وگو با خبرنگار امرداد درباره‌ی تخریب بخشی از ورودی آب‌انبار تاریخی یزد گفت: شدت بارندگی‌های اخیر در یزد بی‌سابقه بوده و باعث تخریب‌ بناهای گِلی شده و موقعیت دیگر بناهای تاریخی را هم به خطر انداخته است. این آب‌انبار جزو یکی از بناهای تخریب شده‌ی ناشی از بارندگی بود که شیب خیابان در جمع شدن آب‌های سطحی و تخریب آن تاثیرگذاشته است. همچنین سه ساختمان تاریخی ارزشمند نیز کاملا تخریب شده است.

فاطمی افزود: حجم تخریب ناشی از بارندگی زیاد بوده و بازسازی و مرمت آن برپایه‌ی وضعیت خطر و حفظ ایمنی رهگذران، برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی شده و معبرهای عمومی و ساباط‌ها از نظر ایمنی در اولویت کار قرار گرفته است.

وی از عدم همکاری ستاد بحران استان یزد و همچنین سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: با در نظر گرفتن وسعت خسارت از ستاد بحران استان یزد و سازمان میراث فرهنگی کشور درخواست یاری‌رسانی کردیم و در انتظار همکاری بودیم که پاسخی دریافت نشد. از این رو با نیروهای میراث فرهنگی استان یزد پیگیر مرمت هستیم. میزان خسارت بسیار زیاد و نزدیک به 90 میلیارد ریال برآورد شده است.

آب‌انبار آروک یک بنای معاصر مربوط به دوره پهلوی است و در یزد، بلوار دهه فجر، بلوار استقلال، جای دارد. این اثر در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۸۶ خورشیدی با شماره‌ی ثبت ۱۹۸۸۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


تاریخ پست:1397/12/15 16:16 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :764

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics