تاریخ پست:1397/12/17 9:29
پیام پورجاماسب

یادداشت پیام پورجاماسب، یک خاطره، یک مشاهده، یک پیشنهاد برای انجمن زرتتشیان تهرانساعت حدود شش بامداد به وقت واشنگتن دی سی بود كه خبر امرداد را در خصوص فرنشين برگزيده گردش جديد انجمن زرتشتيان تهران خواندم. گويی رقابت اين دوره رياست بين رييس فعلي انجمن و فرهاد كشاورزی بوده است. فرهاد كشاورزی را سالهاست كه می‌شناسم، حدود ١٨ سال. نخستين دوره فعاليت وی در انجمن زرتشتيان تهران باز مي گردد به گردش ٤٠ انجمن، گردشی كه به رياست اله‌يار دانشمند شكل گرفت و از موفق‌ترين گردش‌های انجمن زرتشتيان تهران به شمار می‌رود، اين حرف من نيست، سخن فرهاد كشاورزی است!

در ابتدای گردش ٤١ ، انجمن مورد آماج حملات گروهي از زرتشتيان به انجمن گردش ٤٠ زرتشتيان تهران و رابطه آن انجمن با نماينده وقت كه ديگر رد صلاحيت شده بود، قرار گرفته بود. من در آن زمان سايت خبری امرداد را مديريت می‌كردم. با فرهاد كشاورزی تماس گرفتم و از او خواستم در خصوص فعاليت گردش چهل انجمن تحليل شخصي خودش را بنويسد، ايشان هم پذيرفتند و در نوشتاری با عنوان "من از گردش ٤٠ دفاع مي‌كنم" شجاعانه از همكارانشان در آن گردش سخن گفتند و نوشتند؛ فكر می‌كنم آن نوشتار همچنان در آرشيو امرداد وجود داشته باشد.

باری، تجربه زندگی چندين ساله‌ام در آمريكا و نگاهی به ساختارهای دمكراسی اين كشور، من را به فكر شباهت‌سازی ساختاری با نهادی چون انجمن زرتشتيان تهران انداخته است. در آمريكا، مثلا در مجلس نمايندگان گروهي كه كمتر كرسی‌ها را در اختيار دارند اقليت خوانده می‌شوند، اما اين به معنای آن نيست كه در تصميم گيری‌ها نقشی ندارند، بلكه ساختار به گونه‎ای است كه در مواقع حساس چنين افرادی نقش كليدی دارند.

 به عنوان نمونه در چند روز گذشته وقتی كه در سايت امرداد خبر هراس شماری از اعضای انجمن زرتشتيان تهران از ريكورد شدن سخنانشان توسط خبرنگار امرداد را خواندم، انديشيدم كه چرا نبايد گروهی كه اين كار را از اساس منافی آزادی می‌دانند، توانايی سخن گفتن داشته باشند.

پيشنهادم اين است كه در انجمن زرتشتيان تهران گروهي تشكيل شود كه در مقابل برخي از مصوبات انجمن كه اين گونه محل بحث است و احتمالا دارای ديدگاهی متفاوتی هستند بتوانند نظر خودشان را بلند و رسا بيان كنند تا حداقل از انجمن اين گونه تک صدايی های ناپسند به گوش نرسد.


تاریخ پست:1397/12/17 9:29 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1241

دیدگاه هموندان

نام : فرین فرارو نی زمان : ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۹:۵۲:۱۱

من هم با شما موافقم۱۰ نفر مخالفبا رآی اکثریت باید به طریق بتوانند مخالفت خود را بگویند باید راهی باشد که ها زمان با اندیشه های اقلیت با خبر شود شاید ها زمان با نظر اقلیت موافق باشد

نام : بابک شهریاری زمان : ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۲:۵۷:۱۶

جناب پورجاماسب حساسیت شما نسبت به انجمن تهران جای تشکر دارد فقط ذکر چند نکته را بر خود واجب دانستم الف- آمریکا مهد دمکراسی نیست ب- دمکراسی حکومت مردم بر مردم خوانده میشود و در چنین سیستمی تفکیک قوا صورت گرفته تا سرپرست قوه مجریه امکان تحمیل نظرات شخصی خود را بر دیگران نداشته باشد . در حکومت های دمکراتیک سرپرست قوه مجریه باید از قوانینی که توسط مردم (نمایندگان مردم) مشخص میگردد پیروی کند و در صورت عدم تمکین باید پاسخگوی قوه قضاییه باشد . در انجمن قوانین عبارتند از اساسنامه و آیین نامه هایی که تدوین شده و باید عملکرد ریاست و سایر اعضاء را بر اساس آن سنجید . ج- انجمن زرتشتیان تهران یک حکومت نیست و لذا شیوه اداره آن هم لزوما دمکراسی نیست ، در واقع در انجمن تفکیک قوا صورت نگرفته و انجمن بیشتر نقش قوه مجریه را بر عهده دارد پس مقایسه آن با کنگره چندان قیاس صحیحی نیست . توجه داشته باشید بر اساس سوگندی که اعضاء انجمن خورده اند قرار نیست که مدافع اصول دموکراسی باشند بلکه باید مدافع مصالح جامعه زرتشتی باشند البته امید من این است که مصالح جامعه هیچکاه با اصول دموکراسی در تعارض قرار نگیرد . د- تصمیم دکتر نمیرانیان در شرایطی صورت گرفته که ما از آن بی خبریم و لذا انتظار داریم تا در این مورد ما را مطلع کنند و نباید این پاسخگویی به درازا بکشد . ه- به نظر من باید در درجه اول به این موضوع پرداخت که حضور خبرنگار در جلسات مجاز است یا غیر مجاز اگر کسانی فکر میکنند غیر مجاز است باید تبعات ناشی از شایعات و اخبار نادرست را که به واسطه عدم وجود خبرنگار رسمی منتشر خواهد شد بپذیرند و اگر مجاز است چگونه انتظار داریم خبرنگار بدون ابزار کار خود در جلسات حضور داشته باشد به نظر بنده دستگاه ضبط صدا امروز در قرن 21 معادل با کاغذ و قلم در قرن بیستم میباشد و مقاومت در برابر آن ما را در نگاه مردمان کوچک خواهد کرد . در نهایت با احترامی که برای تصمیمات ریاست انجمن قایل هستم امیدوارم بر اساس عقلانیت و به دور از جنجال این موضوع از طرف اعضاء محترم انجمن بررسی گردد و نتیجه مطلوبی که در نظر من است (آزاد بودن ضبط صدا توسط خبرنگار) حاصل شود با درود بابک شهریاری

نام : همکیش زمان : ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ _ ۲۰:۱۸:۱۰

من در بیست و چند سالی که در امریکای شمالی و کانادا زندگی کردم تبلیغ دموکراسی را زیاد دیدم و شنیدم ولی در عمل هیچ جای دنیا به اندازه اینجا سانسور ودروغ وجود ندارد. من فکر نمیکنم مدل غربی برای جامعه ما چیز بدرد بخوری داشته باشد...

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics