تاریخ پست:1398/5/6 15:53
خبرنگار امرداد: سپینود جم

امردادماه از راه رسید و بار دیگر دوست‌داران فرهنگ و زبان فارسی برای یادآوری بهره‌مندی از کاربرد درست آن به‌ویژه در شبکه‌های مجازی دست به‌کار شدند.

 از دید واژه‌شناسی «اَمُرداد» دارای دو بخش «اَ» و «مُرداد» است. «اَ» در زبان اوستایی به چم(:معنی) «نه» و «نا» و «مُرداد» به چم «مرگ و نیستی» است،  از این‌رو «اَمُرداد» به چم نامیرایی، جاودانگی و بی‌مرگی است.

امرداد، در گاتاها، سروده‌های اشوزرتشت، یکی از فروزه‌های مزدااهورا است: «پروردگارا دو بخشش (خورداد و امرداد) مردم را به نور و فروغ مینوی و آگاهی درونی خواهد رسانید. در پرتو نیروی اراده، منش پاک، راستی و پاکی، مهر و باورمندی به خدا، زندگانی پایدار و نیروی مینوی افزایش خواهد یافت. ای خداوند خرد، در پرتو این فروزگان، بر دشمنان پیروزی توان یافت.» (هات 34 بند 11)

واژه‌ی امرداد با گذشت زمان همچون بسیاری از واژه‌ها تغییر یافت و با حذف «اَ» به واژه‌ی مُرداد دگرگون شد. از آنجا که این ساده شدن و دگرگونی معنای واژه را هم دگرگون کرده و معنایی وارون به آن داده یعنی جاودانگی را به مرگ دگرگون کرده بایسته و شایسته است از واژه‌ی درست آن بهره بگیریم.

امرداد از خوانندگان درخواست می‌کند کسانی که واژه‌ی امرداد را به‌درستی به‌کار می‌برند در بخش دیدگاه همین خبر معرفی کنند تا بهره‌گیری درست این واژه در هازمان (:جامعه) گسترش پیدا کند.

 

 

 


تاریخ پست:1398/5/6 15:53 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :705

دیدگاه هموندان

نام : ... زمان : ۸ امرداد ۱۳۹۸ _ ۱۳:۱۷:۲۲

درود بر امردادیان در گاهشمار اختصاصی هرمزگان برای پنجمین ماه سال امرداد به‌کار رفته است

نام : یک ايرانی زمان : ۸ امرداد ۱۳۹۸ _ ۱۴:۱۲:۰۱

اینجانب ( مهرزاد ) ، واژه امرداد را بصورت صحیح آن که همان امرداد است بکار میبرم .

نام : فراهانی زمان : ۹ امرداد ۱۳۹۸ _ ۱۴:۲۹:۳۹

به نظر اینجانب بهتر است پیگیری شود که از طریق سازمان فرهنگ و ارشاد و یا هر سازمان ذیربطی اقدام و در تقویم های سال 99 ، ماه پنجم سال را امرداد چاپ نمایند تا تاثیر آن بیشتر و سریعتر باشد و همینطور در مدارس ابتدایی و کتاب های درسی اقدام به نگارش درست نمایند یعنی امرداد بجای مرداد را چاپ و آموزش دهند .

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics