تاریخ پست:1398/7/10 11:3
در امرداد 417 چاپ شده است

مهرگان، ریشه‌های پایداری

خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

«مهرگان، ریشه‌های پایداری» عنوان نوشتاری است که به فرخنگی دهم‌مهرما جشن مهرگان به قلم اردلان کوزه‌گر پژوهشگر تاریخ از فلسفه و باورهای رایج این رویداد تاریخی می‌پردازد.
بخش کوتاهی از این نوشتار که در رویه‌ی تاریخ امرداد 417 چاپ شده در زیر آمده است.

«ایزد مهر، از کهن‌ترین و ارجمندترین ایزدان نزد آریاییان بوده است. با برآمدن آیین زرتشت، اگرچه از ارج و جایگاه مهر کاسته شد؛ ولی این ایزد کهن آریایی هم‌چنان در سپهر اندیشه‌ی ایرانی برجای ماند. البته در این نوشتار در اندیشه‌ی پرداختن به خود مهر و خویشکاری او نیستیم، ولی پرداختن به مهرگان بی‌یادکردن از ایزدی که این جشن کهن را به نامش می‌شناسیم ناشدنی است.
جشنی را که ما به نام مهرگان می‌شناسیم و در بن‌مایه‌های لاتین به ریخت میتراکانا آمده است، از شانزدهم مهرماه در سالنمای زرتشتی آغاز می‌شده و در بیست و یکم مهر این سالنما –که در گاه‌شماری زرتشتی رام‌روز خوانده می‌شده- به انجام می‌رسد. شانزدهم مهر نیز «مهرگان عامه» و بیست و یکم این ماه را «مهرگان خاصه» می‌خوانده‌اند. درباره‌ی ریشه‌ی این آیین کهن دیدگاه‌ها فراوان و به انگیزه‌ی دیرینگی، سندهای باستانی برای آن اندک است.»

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

لینک فروش اینترنتی شماره 417 امرداد

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه‌ی امرداد

نشانی دکه‌های شهر تهران ، کرج و حومه


تاریخ پست:1398/7/10 11:3 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :504

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics