تاریخ پست:1398/8/14 15:15
خبریار امرداد: مهشید شهریاری

موبد دکتر اردشیر خورشیدیان،‌ فرنشین انجمن موبدان تهران، در نشست تخصصی محبت و عطوفت در ادیان ابراهیمی پیشنهاد داد تا جشن ایرانی مهرگان جایگزین جشن ولنتاین غربیان شود.

موبد دکتر اردشیر خورشیدیان، فرنشین انجمن موبدان تهران در نشستی که برپایه‌ی مفهوم عشق، مهر و محبت برگزار شد، پیشنهاد داد جشن مهرگان ایرانی باید جایگزین جشن ولنتاین در ایران شود چون در فرهنگ ایرانی مهر باید همراه با تعهد و پیمان باشد و مهر بدون پیمان جز دروغ و هوس چیزی نیست.

 فرنشین انجمن موبدان تهران در بخشی از سخنانش به مفهوم جشن مهرگان و این که جشن مهرگان از آنِ همه‌ی ایرانیان باستان و ۱۸ کشور کنونی در جهان است، اشاره کرد و در ادامه گفت: عشق و محبت آموختنی است و مهرورزی و خردورزی دو موضوع مهمی است که خداوند در اختیار انسان قرار گرفته است تا با گسترش آن به خدا نزدیک‌تر شود و همه ادیان به آن نیاز دارند. محبت و عشق یک مفهوم کاملا علمی است که باید در کنار هم این موضوع را از شعار به شعور تبدیل کنیم.

موبد دکتر خورشیدیان از این که جوانان ایران زمین نا‌آگاهانه و ندانسته با انتخاب جشن ولنتاین غربیان، خود را محدود به مهرورزی به جنس مخالف کرده‌اند ابراز ناخرسندی کرد. متن کامل پیشنهاد موبد دکتر اردشیر خورشیدیان را در پیوست می‌خوانید:

«با همت مسوولان محترم، تصویب گردد كه " جشن پرمفهوم مهرگان ایرانی " كه از عشق به خداوند یكتا و بی‌همتا آغاز، و تا مهرورزی و پیمان‌داری به خانواده و دیگر انسان‌ها و تمام آفریده‌های او در سرتاسر گیتی ادامه می‌یابد و از كهن‌ترین زمان، نماد عدل و داد بوده، در سر در ساختمان دادگستری ما ترازوی عدالت را دست دارد، " روز عشق و مهر و پیمان داری " در تقویم ایران كرده، فرهنگ متعالی انسان‌ساز وانسانیت‌ گستر آن را به خود، خانواده و دیگر مردمان بیاموزیم. تا به یاری خدا، این جشن فرخنده ایرانی، جایگزین جشن غیرایرانی والنتاین گردد». /رییس انجمن موبدان، موبد دكتر اردشیر خورشیدیان/

دومین گردهمایی تخصصی محبت و عطوفت در ادیان ابراهیمی با باشندگی گروهی از اندیشمندان ادیان توحیدی پنج‌شنبه 9 آبان‌ماه 1398 خورشیدی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد برگزار شد. کشیش دریاوش عزیزیان از کلیسای شرق آشور ارومیه و آرش آبایی، پژوهشگر کلیمی از سخنرانان این نشست بودند.

فرتورها برگرفته از تارنمای جامع استان قدس رضوی است.

7777


تاریخ پست:1398/8/14 15:15 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1397

دیدگاه هموندان

نام : فرامرز زمان : ۱۴ آبان ۱۳۹۸ _ ۲۱:۵۴:۱۷

دو تا مقوله کاملا جدا ، باید اجازه داد مردم حق انتخاب داشته باشن ، ولنتاین جهانی است و مراسمی به زیبایی مهرگان است

نام : مهران سپهری زمان : ۱۵ آبان ۱۳۹۸ _ ۱۲:۰۵:۳۳

با درود و خسته نباشید به موبد بزرگ دکتر خورشیدیان در شناخت و ترویج فرهنگ ایرانی. مدتی است که جشن اسفندگان میان ایرانیان داخل و خارج کشور به عنوان روز والنتاین شناخته شده و جشن گرفته میشود. اسفندگان به دلیل نزدیکی تاریخ به والنتاین و همچنین به دلیل معنای اسفند با زن و زندگی شاید جایگزین بهتری باشد. جشن مهرگان بسیار بزرگ و ویژه و در حد نوروز است. مهرگان باید به عنوان مهرگان که نماد مهربانی و پیمان در ایران باستان است جشن گرفته شود، و نه عنوان جایگزین جشن غربی و سطحی والنتاین.

نام : مهران سپهری زمان : ۱۵ آبان ۱۳۹۸ _ ۱۴:۴۴:۵۵

آقای فرامرز گرامی. والنتاین یک رسم از روم باستان است که اکنون به شدت تجاری شده است. اصلا و ابدا از نظر فرهنگی و فلسفی در پایه روز مهر از ماه مهر نیست. والنتاین جهانی نیست. اکثر کشورهای آسیا و آفریقا وعرب چنین رسمی ندارند.

نام : مهران سپهری زمان : ۱۵ آبان ۱۳۹۸ _ ۱۴:۵۶:۳۳

در سال 1995 میلادی ( 24 سال پیش) هیات رییسه انجمن سراسری آمریکای شمالی ( فزانا)، که من دبیر فزانا بودم، نامه ای به انجمن های زرتشتی آمریکا و کانادا ( 21 انجمن در آن زمان ) ارسال کرد که روز مهرگان به عنوان روز عشق زرتشتی تعیین و جشن گرفته شود. شوربختانه پس از چند سال به فراموشی سپرده شد.

نام : سیمین رفعتی زمان : ۱۶ آبان ۱۳۹۸ _ ۱۵:۲۶:۵۵

فکر بسیار خوبی است هم با ولنتاین فرنگی فاصلۀ زیادی دارد و باعث خلط این دو نمیشود و هم به خودباختگان یادآوری میکند که فرهنگ ما در مهرورزی و غالب سنتهای بشردوستانه تاریخ و سنت های خود را دارد.

نام : یک ايرانی زمان : ۱۶ آبان ۱۳۹۸ _ ۱۷:۴۳:۵۹

البته حتما موبد خورشیدیان می داند که اسفندگان جایگزین بهتری برای مهرگان است اما در آن جلسه ای که ایشان سخن گفته است باشندگان ، زرتشتی نبوده اند که بفهمند که اسفندگان هم همان مهرورزی است و چون واژه مهرگان را به معنای مهرورزی ، بهتر می توانسته بفهماند ناچار از بکار بردن واژه مهرگان بوده است . امید است تصویب شود حال چه فرقی دارد که مهرگان باشد یا اسفتدگان . مهم این است که جشن های باستانی ما ایرانیان ازدوباره در تمام کشور جاری گردد . به امید آن روز .

نام : فرامرز زمان : ۱۷ آبان ۱۳۹۸ _ ۲۲:۰۷:۴۶

جناب سپهری حق با شماست ، بهتر از من می دانید که همه مراسم در غرب ، جنبه تجاری دارد ، اشکالی دارد ؟ به رونق کسب و کار کمک می کند ، و به ماندگاری مناسبت ها کمک می کند ، این که ما ولنتاین را جایگزین مهرگان کنیم ، شان نزول مهرگان است ، نوادگان کورش، نباید اندیشه حذفی داشته باشند ، شما مهرگان را برگزار کنید و دوستداران ولنتاین ، مراسم خود را برای دیگران تصمیم نگیریم ، من شخصا هر دو را دوست دارم ، به جای یک روز ، دو روز عشق بورزیم ، به جایی بر نمی خورد

نام : محمدرضا بیدار زمان : ۱۹ آبان ۱۳۹۸ _ ۰۱:۱۸:۵۱

اسپندگان جایگزین خوبی نیست زیرا به اذهان تبعیت از ولنتاین را می‌آورد. موبد خورشیدیان بدون مشورت کاری نمیکند. مهرگان عالیست و این کار به شناسایی مهرگان در کنار نوروز جمشیدی کمک میکند.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics