تاریخ پست:1398/9/21 21:12
خبریار امرداد: مهشید شهریاری

نیم قرن از گردهم آمدن جوانان دانشجوی زرتشتی در کانون می‌گذرد و امسال، 29 آذرماه 50 ساله می‌شود. به این بهانه، کانون دانشجویان زرتشتی با تهیه‌ی گزارش‌هایی در چهار بخش می‌کوشد تا 50 سال پویایی کانون را به جامعه بشناساند. بخش نخست این گزارش با عنوان «در کانون 50 ساله چه می‌گذرد؟» به ساختار و فعالیت دو شورا‌ی (هنر) و (کار و اقتصاد) از  8 شورای شکل گرفته در کانون 50 ساله، پرداخت. بخش دوم گزارش به شورا‌های ورزشی و مددکاری نگاهی می‌اندازد.

«زمانی تا آدینه 29 آذرماه و بزرگداشت 50 سالگی کانون دانشجویان زرتشتی باقی نمانده است و ما هموندان حال حاضر کانون دانشجویان زرتشتی بی‌صبرانه چشم انتظار دیدار شما همکیشان هستیم تا با هم نیم قرن شدن کانون را شاهد باشیم.

همان‌طور که در بخش نخست گزارش اشاره شد 8 شورای کانون که در طول این 50 سال فعالیت داشته اند، ورزشی، آموزشی، دینی، کار‌ و ‌اقتصاد، هنر، مددکاری، فرهنگ‌و‌ادب و روابط عمومی هستند. شورا‌های کانون محل بحث و گردهم آمدن جوانان در کانون بوده و هر برنامه‌ای که از کانون می‌بینید از شورا آغاز می‌شود.

در بخش نخست خبر با شورا‌های هنر و کار و اقتصاد آشنا شدیم و در این نوشتار خبری به معرفی شورا‌های ورزشی و مددکاری و ارائه‌ی گزارش تصویری از فعالیت‌های آن‌ها می‌پردازیم.

شورای ورزشی

این شورا در پی اهدافی چون گسترش ورزشکاری، افزایش همکاری، ایجاد روحیه ورزشی و پرورش تن و روان سالم بین جوانان زرتشتی به وجود آمد. این شورا حوالی سال 1359 فعالیت پرشور خود را آغاز کرد. از جمله  فعالیت‌های اولیه‌ی شورای ورزشی انجام تمرینات ورزشی دانشجویان در سالن ورزشی دبیرستان انوشیروان است. چندی از فعالیت‌های این شورا در گذشته عبارتند از: برگزاری جام فوتبال فرهاد خادم، برگزاری جام تنیس روی میز، فوتبال دانش‌آموزان سده و تشکیل اتاق کوه .

برگزاری رقابت‌های ورزشی با نام و یاد جان‌باختگان زرتشتی این مرز و بوم از افتخارات این شورا است. این رقابت‌ها از سال 1359 با نام جام شهدا آغاز شد و سپس نام آن به جام جان‌باختگان تغییر یافت و هم‌اکنون از بزرگترین رقابت‌های ورزشی در هازمان زرتشتی است. از دیگر افتخارات و فعالیت‌های متعدد این شورا می‌توان به تشکیل تیم‌های ورزشی، برگزاری کلاس‌های داوری والیبال، پیک نیک کوهنوردی در کوه اوسون و گرامی‌داشت روز طبیعت، برگزاری جام دوستی میان کانونی‌ها و بزرگداشت سالگرد درگذشت اردشیر مرادیان در باغ اوسون اشاره کرد.

شورای مددکاری

در سال ۱۳۴۸ نخستین کمیته‌ی کانون دانشجویان زرتشتی با نام مددکاری با هدف برطرف کردن نیاز‌های اجتماعی و اقتصادی جامعه شکل گرفت که با گذر زمان به شکل امروزی خود درآمد و به شورای مددکاری تبدیل شد.

این شورا همراه با آغاز به فعالیت کانون، فعالیت‌های خود را به صورت جدی در تهران و همچنین شهرستان‌ها آغاز کرد و همواره کوشیده تا در خدمت جامعه زرتشتی باشد. در زمان 8 سال دفاع مقدس کار‌های مددکاری به طور دائم صورت می‌گرفته و کانونی‌ها جهت کمک به رزمندگان و هم‌میهنان اقدامات بسیاری انجام می‌دادند.

این شورا در گذشته به فعالیت‌هایی چون فرستادن کتاب به کتابخانه‌های یزد، فراهم نمودن برخی از نیازهای اساسی نیازمندان مانند: خوراک، پوشاک و کمک های نقدی، جمع آوری و ارسال دارو و لوازم پزشکی به جبهه‌ها در زمان جنگ، تشکیل کاربانک، ضبط اوستا با صدای موبد موبدان رستم شهزادی و همکاری با انجمن جهت راه اندازی درمانگاه یگانگی پرداخته است.

از برنامه‌ها و فعالیت‌های حال حاضر این شورا می‌توان برنامه اهدای خون، پروژه مرمت و رسیدگی به آرامگاه زرتشتیان (قصر فیروزه)، کمک به کودکان کار، بازدید از خانه‌ی سالمندان، قدردانی از خیراندیشان، اعلام فراخوان و جمع‌آوری کمک برای نیازمندان و دیگر فعالیت‌های مددکاری اجتماعی را نام برد».

فرتورها از کانون دانشجویان زرتشتی است 

1842

 


تاریخ پست:1398/9/21 21:12 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1048

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics