تاریخ پست:1398/10/4 09:07
خبرنگار امرداد: سپینود جم

آتش بار دیگر به جان پارک ملی گلستان افتاد و این گستره‌ی جنگلی از پسین سه‌شنبه سوم دی‌ماه 1398 خورشیدی همچنان در آتش می‌سوزد.

به گزارش ایرنا مهدی تیموری فرنشین (:رییس) پارک ملی گلستان منشا این آتش‌سوزی را عامل انسانی دانست و گفت: دو منطقه‌ی این پارک جنگلی دچار آتش‌سوزی شده که کوشش کارکنان اداری، نیروهای محیط ‌بانی و مردمی برای مهار کامل آن همچنان ادامه دارد.

تیموری افزود: این آتش سوزی از پسین سه‌شنبه در گستره‌ی پشت روستای تنگراه نام‌ور به دره‌ی شمالی و قوشه چشمه آغاز شد که از آن زمان تاکنون نیروهای محیط بانی و مردمی دست به کار خاموش کردن آتش هستند.

وی درباره‌ی گستره‌ی این آتش‌سوزی گفت: آتش در گستره‌ی نخست، دو هکتار از این پارک ملی را در برگرفت که با کوشش نیروهای اداری، محیط بانی و اهالی بومی آتش در گستره‌ی دره‌ی شمالی مهار شد اما به گونه‌ی کامل خاموش نشد.

آتش در منطقه‌ی  دوم نیز چند ساعت پس از آتش‌سوزی نخست در گستره‌ای نزدیک به چهار هکتار آغاز شد که نیروهای امدادی و محیط بانی در حال مهار آن هستند.

وی همچنین افزود: برای خاموش کردن آتش سوزی پارک ملی گلستان در گستره‌ی دوم به دلیل جای گرفتن در منطقه صخره‌ای، نیاز فوری به اعزام نیروهای مردمی وجود دارد.

فرنشین پارک ملی گلستان ادامه داد: در هر دو آتش‌سوزی امروز افزون‌بر نقش روشن عامل انسانی، گرمای هوای چند روز گذشته، خشک شدن برگ درختان و وزش باد در افزایش سرعت و گستره‌ی آتش موثر بوده و این همه مهار آتش را نیز دشوار کرده است.

پارک ملی گلستان کهن‌ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم‌مانند برای حیات وحش است که 1350 گونه‌ی گیاهی و ۳۰۲ گونه‌ی جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در نزدیک به ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره‌ی خود جای داده و به همین شوند (:دلیل) به عنوان انباشت‌گاه (:ذخیره‌گاه) زیست‌کره، در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال نام‌ور است.

بیشتر گستره‌ی این پارک در استان گلستان، نزدیک‌به ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش کمی نیز در استان سمنان جای دارد.


تاریخ پست:1398/10/4 09:07 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :222

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics